DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Saman Nezlesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

26.07.2014
65 kez görüntülendi

Saman Nezlesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dönemsel olarak ya da mevsimsel etkiler ile ortaya çıkan bir takım alerjik rahatsızlıklar vardır.Bunlardan biride saman nezlesidir.Bizde sizler için bu yazımızda saman nezlesini ve saman nezlesinin tedavi yöntemlerini inceleme altına aldık.

SAMAN NEZLESİ NEDİR?

Saman nezlesi,genellikle ağaçlardan ya da otların tozlarından bulaşan,kimi zamanda mantarın tozlarından ya da bunların bir araya gelmesinden oluşan alerji özellik gösteren bir solunum rahatsızlığıdır.Ya da bir diğer deyişle solunum alerjisidir.

İlkbahar ve yaz dönemlerinde görülen alerjiler saman nezlesi,az önce yazdığımız tozlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır,ağustos ayı ile başlayan ve genellikler eylül ayının sonuna kadar devam eden dönemde görülen saman nezlesi ise yabani otlar ve mantarların tozlarından kaynaklanmaktadır.

Saman nezlesinin belirtileri olarak; şişen,kaşınan ya da damlayan gözleri gösterebiliriz.Bunu dışında sürekli akan ya da tıkanık olan bir burun yine saman nezlesi rahatsızlığının belirtileri arasındadır.Bu rahatsızlık ile birlikte ortaya çıkan hapşırma durumu birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebilmektedir.Saman nezlesi ile sinüs rahatsızlıkları ortaya çıkabilir ve bu zamanla astıma doğru da ilerleyebilir.

SAMAN NEZLESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

SITMA AĞACI

Saman nezlesinin en etkili tedavi yöntemi olarak bilinmektedir ve hiçbir yan etkisi yoktur.İçinde bulundurduğu yağlar saman nezlesinin tedavisi için büyük önem taşımaktadır.

KEKİK 

Kekiğin kaynatılması ve öyle kullanılması saman nezlesi tedavisi için oldukça etkilidir.Barındırdığı vitaminler saman nezlesi virüsleri üzerinde oldukça etkilidir.

LAVANTA 

Lavanta yaprağı,lavanta yaprakları ile birlikte kaynatılmalıdır.Bu yöntemle hazırlanan lavanta çayı düzenli bir şekilde içilmelidir.

ÜZERLİK 

Üzerlik otunun tohumu ayrılır ve kaynamakta olan suyun içerisine biraz eklenir.Su kaynarken suda çıkan buharlar ve sıcak hava saman nezlesi tedavisi için çok etkilidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Saman Nezlesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık