DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Sağlıklı Bir Uçak Yolculuğu İçin Neler Yapılmalı?

26.07.2014
149 kez görüntülendi

Sağlıklı Bir Uçak Yolculuğu İçin Neler Yapılmalı?

Uzun uçuş yolculukları her zaman korku sebebidir. Saatlerce havada kalma duygusu genelde insanlara kötü gelmektedir. Uçağa binmek mesafeleri kısaltsa da sağlık açısından da yan etkilere sahiptir. Çok fazla yükseğe çıkıldığı için insanı en rahatsız eden tarafı cilt, ağız ve burun kuruluğudur. Peki sağlıklı bir uçak yolculuğu için neler yapılmalı? Bu sorunuzun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Uçak Yolculuğu İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı bir uçak yolcuğu geçirmek için jet-lag olmamaya dikkat etmelisiniz.  Yani doğu yönüne uçuyorsanız erken, batı yönüne uçuyorsanız geç saatteki uçuşları tercih etmelisiniz. Uçuşunuz tamamlandıktan sonra güzel bir kahvaltı yapmalısınız ve bol su içmelisiniz.

Çok uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız, uçak yolculuğunuz saatler sürecekse burnunuza dikkat etmelisiniz. Uzun uçuşlarda burnunuzun kuruduğunu hissedersiniz. Uçakta burun kuruluğu yaşamak aynı zaman mukus tabakasının buharlaşması demektir. Bu noktada burnunuzun içine vazelin sürmek sizi rahatlatacaktır.

Uçaklar bütün toplu taşıma araçları gibi mikrop ve bakterilerle doludur. Bu yüzden yanınızda mutlaka anti-bakteriyel jel ya da mendil bulundurun.

Vücudunuzda şişlikler olmaması için uçakta mümkün olduğunca hareket etmelisiniz. Koridorda dolaşma imkanınız varsa dolaşın ve esneme hareketleri yapın. Bu aynı zamanda damar tıkanıklığını da engelleyecektir.

Uçaktaki nem oranın düşük olmasından dolayı mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Ayrıca uçakla beraber güneşe yaklaştığınız için güneş koruyucu kremde kullanmalısınız.

Yükseklik arttıkça artan hava basıncından dolayı mide ve bağırsaklarda gaz oluşabilir. Uçak yolculuğundan havuç, ahududu gibi besinler tüketmek gaz problemleri yaşamanızı engelleyebilir.

Kuru hava ve oturduğunuz koltuk başı sebebiyle saçlarınız elektriklenebilir. Bu durum içinde saçlarınıza nemlendirici saç spreyi sıkmak çözüm olacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık