DOLAR: 5.61 TL
EURO: 6.30 TL

Sağır oda nedir, nasıl yapılır? Sağır Odada Dinleme Yapmak Mümkün mü?

06.04.2014
110 kez görüntülendi

Sağır oda nedir, nasıl yapılır? Sağır Odada Dinleme Yapmak Mümkün mü?

Dinlemenin neredeyse imkansız hale geldiği sağır odalar nasıl yapılıyor?

Dışişleri Bakanlığı’nda, Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik IŞİD tehdidine karşı alınacak askeri ve diplomatik tedbirlerin değerlendirildiği güvenlik zirvesine ait olduğu iddia edilen ses kayıtları sonrası gündeme “sağır oda” kavramı geldi.

Sağır oda dinlemeye karşı özel olarak yapılan bir oda, daha doğrusu istihbarat terimi.

 

Sağır oda olması istenen mekan seçildikten sonra özel bir kimyasal madde ile kaplanıyor. Sonrasında pencereler de özel çerçevelerle kaplanıyor. Yani bir nevi dünyadan bağlantısı kesiliyor.

İçerideki kimyasallar cep telefonlarının çalışmasını engelliyor. Kayıt cihazları da özel sistem sebebiyle körleşiyor.

Sağır oda sadece bunlarla yapımı biten bir yer değil. Ayrıca özel perdeler kullanılıyor. Bu perdeler sayesinde ses titreşimlerinin camlara yansıması engelleniyor.

Sağır odada alınan güvenlik önlemleri jammerlarla dinlenmelerin engellemesinden ayrı çünkü jammerlar sadece cep telefonu konuşmalarını engelliyor ama diğer gelişmiş dinleme aletlerine karşı etkisiz.

Konunun uzmanları sağır odada dinleme yapılıp yapılamayacağıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sağır odada önce tavanı, tabanı ve duvarları karbon bazlı boya ile boyuyoruz. Ses izolasyonu için alüminyumla akustik kaplama yapıyoruz. Sonra alüminyum plaka ve üzerine koruyucu kumaş kaplıyoruz. Yeniden karbon bazlı boya ile boyuyoruz. Havalandırma sistemleri, kapılar vb. için de özel çözümler var. Burada dinleme ancak bir kişi elinde kayıt cihazı ile odaya girerse mümkün.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Sağır oda nedir, nasıl yapılır? Sağır Odada Dinleme Yapmak Mümkün mü? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık