DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

SAFRAN HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ…

28.03.2014
126 kez görüntülendi

SAFRAN HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ…

Avrupa ve Asya ülkelerinde yetiştirilen safran oldukça değerli bir baharattır. Genellikle tavuk ve pilav yemeklerinde tatlandırıcı olan kullanılır ve sarı renklidir.

Safran renklendirici ve tatlandırıcı olmasının yanı sıra etkili bir antioksidan olmasıyla sağlık amacıyla da tercih edilir. gelin şimdi bu değerli ve yaygın baharatın bilinmeyen yönlerini öğrenelim…

SAFRAN

Diğer İsimleri : Zaferan, Crocus sativus, Saffron

Botanik Bilgi : Süzengiller familyasından; yurdumuzda da yetiştirilen, 10-15 santimetre boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Etli, yuvarlak, kaidesi yassı, 4 santimetre kadar çapında, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanı vardır. Yaprakları uzun ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri mor renklidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve Sonbahar aylarında meydana gelir. Tepeciklerinden elde edilen toz (safran); renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.

Yetiştirildiği Yerler : İspanyol, İran, Keşmir, Fransız, Italyan ve Türk safranı diye bilinen bir düzine safran çeşidi vardır.

Toplanması – Saklanması : Sonbaharda çiçek açar ve sonbaharda çiçekleri veya çiçek püskülleri toplanarak kurutularak kaldırılır. Bitkinin sadece çiçek püskülü işe yarar, diğer kısımları atılır.Bu yüzden oldukça pahalı bir şifalı bitkidir.

Bilinen Bileşimi : Terkibinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır.

Faydaları :

  1. Sinir zafiyetini giderir, sinirleri uyarır.
  2. Vücuda kuvvet verir. İştah açar.
  3. Aybaşı gecikmelerinde faydalıdır.
  4. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır.
  5. Rahim hareketlerini artırır.

UYARI : Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamilelerin de kesinlikle kullanmaması gerekir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık