DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Taşı Nasıl Oluşur?

11.09.2014
48 kez görüntülendi

Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Taşı Nasıl Oluşur?

Vücudumuzun her bir üyesi sağlıklı bir şekilde yaşamamız için çok önemlidir.Peki safra kesesi nedir diye bir soru sorsak  çok zor bir soru mu sormuş oluruz? Bu yazımızda safra kesesi ve safra kesesinde oluşan taşların nedenlerini sizler için ele aldık.

SAFRA KESESİ NEDİR?

Safra kesesi,karnın sağ üst kısmında yer alan ve karaciğerin alt kısmında bulunan şekil olarak armuta benzetilen bir organdır.Karaciğerde üretilen safra, barsağa geçmeden safra kesesine gelir ve burada birikir.Yemek yedikten sonra safra kesesi kasılır ve içindeki sıvı safra yolları ile barsağa akar.Safra, yağların ve sindirimi ve emilimi için şarttır.

SAFRA KESESİNDE TAŞLAR NASIL OLUŞUR?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi karaciğerin görevlerinden biri de safra üretmektir.Karaciğerde üretilen safra çeşitli yapılar ve pigmentlerden oluşmuştur.Safra,safra kesesi içinde beklediğinde suyun emilmesi ile daha koyu ve yoğun bir hal alır.Bu olayların olması sırasında bazı insanlarda safra içinde bulunan maddelerin oranlarının değişimine bağlı olarak kolesterol ya da pigment pigment kristalleri meydana gelir.Bu kristalleşmelerin yoğun ve sık olması durumunda kristaller birleşerek safrada safra taşlarını oluştururlar.Safra taşlarının yüzde 80 i gibi bir oranı kolesterol taşlarıdır karışık yapıda olan taşlar daha az miktarda görülürler.

SAFRA KESESİ TAŞLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağrı : Karnın üst ya da üst sağ kısmında hissedilen ağrı giderek şiddetleniyorsa ya da omuza ve sırta yayılıyorsa buna kusmada eşlik ediyorsa bu ağrı dikkat edilmesi gereken bir ağrıdır ve safra kesesi taşı belirtisi olabilir.

Sarılık : Safra taşları safra yollarına düştükleri zaman çeşitli belirtilere sebep olabilmektedirler bunlar şöyle sıralanabilir.

  • Göz akları ve deride sararma
  • İdrar renginde görülen koyulaşma
  • Dışkı renginde açılma

Bu belirtiler ortaya çıktığında ciddiye alınmalı ve bir doktora gidilmelidir.

Pankreati : Safra taşları safra kanallarına düştüklerinde,pankreas kanallarında da tıkanıklıklara yol açarak bir takım sıkıntılara yol açabilirler.Bu durumun ortaya çıkardığı ve özellikle sırt bölgesinde hissedilen bir takım ağrılar olabilir.Bu durumda bu şikayetler ciddiye alınmalıdır.

Safra Kesesi İltihabı : Bu taşlar safra kesesinde iltihaplanmaya neden olabilir ve bu durum safra kesesinde hissedilen bir takım ağrılara yol açabilir.Ağrılara kusma,üşüme,titreme gibi bazı şikayetler de eşlik edebilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Taşı Nasıl Oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık