DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Saçkıran Nedir? Saçkıranın Nedenleri Nelerdir?

12.08.2014
72 kez görüntülendi

Saçkıran Nedir? Saçkıranın Nedenleri Nelerdir?

Vücutta bağışıklık sistemine bağlı bir takım rahatsızlıklar görülebilir.Bu rahatsızlıklardan biri de saçkırandır.Bizler de bu yazımızda sizler için saçkıran ve saçkıran hastalığının nedenlerini inceledik.

SAÇKIRAN NEDİR?

Halk arasında saç kıran olarak anılan bu hastalığın adı tıp dilinde ”alopesi areata” dır.Saçkıran saç köklerini etkiler ve çoğu zaman metal para büyüklüğünde kimi zaman da yer yer saç dökülmelerine neden olur.Saç kıranı bir takım çeşitleri vardır ve az ihtimalle olsa da tüm saçın ya da vücuttaki tüm kılların dökülmesine sebebiyet verir.Saçkıran en temelde bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalıktır.Kimi insanlarda bağışıklık sistemi vücudu hastalıklardan korumaktan başka kişilerle zarar verme eğilimine geçebilir.Vücuttaki bağışıklık sisteminin bu kendisine karşı göstermiş olduğu savaştan dolayı ortaya çıkan hastalıklara otoimmün rahatsızlıklar denir.Saçkıran hastalığı da bu tip hastalıklardan bir tanesidir.

Saç kıran kadınlarda ve erkeklerde görülebilmektedir.Genellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkar.Bu hastalığa saçkıran adı verilse de bunun dışında sakalların,kirpiklerin ya da kaşların da döküldüğü durumlar vardır.Saçkıran hastalığı kalıtsal olarak görülen bir hastalık olabilir ancak kesinlikle bulaşıcı özelliği yoktur.

SAÇKIRANIN NEDENLERİ NELERDİR?

GENETİK FAKTÖRLER

Saçkıran hastalığının ortaya çıkmasının nedenlerinden biri de ailesel genlerdir.Stres,bir takım virüsler ve çevresel etmenler de bu hastalığı etkilemektedir.Atalarında bu hastalığı barındıran kişilerin saçkıran olma ihtimalleri daha fazladır.

STRES

Stres,yaşanan bir takım üzüntüler ya da duygusal bozukluklar saçkıranı ortaya çıkaran nedenler arasındadır.Bu nedenle duygusal olarak yaşanan çöküşlerin ardından saçkıran ile karşılaşılabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Vücuttaki bağışıklık sisteminin ana görevi vücudu hastalıklara karşı korumaktır.Anca bu sistem vücudu hastalıklara karşı korumak yerine vücuda saldırılara başlarsa bu tip durumlarda saçkıran ile karşılaşılabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Saçkıran Nedir? Saçkıranın Nedenleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık