DOLAR: 5.16 TL
EURO: 5.96 TL

Saç Boyası Kanser Yapar Mı? Saç Boyamak Kanser Sebebi Midir?

16.08.2014
100 kez görüntülendi

Saç Boyası Kanser Yapar Mı? Saç Boyamak Kanser Sebebi Midir?

Saç boyaları günümüzde kadınların daha çok ilgi gösterdiği fakat erkeklerinde kullanabildiği bir boya türüdür. Kadınların çok fazla kullanmasından dolayı kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar da saç boyasının saç dökülmesine neden olduğu ispatlandı. Peki saç boyası kanser yapar mı? saç boyamak kanser sebebi midir? Bu sorularınızı aşağıdaki yazımızda yanıtladık.

Saç Boyası Kanser Yapar Mı? Saç Boyamak Kanser Sebebi Midir?

Amerikan Kanser Cemiyeti tarafından yapılan araştırmalara göre saç boyaları kanseri tetikliyor. Boyaların içindeki kimyasallar deri tarafından emilerek kanserojen etkilere yol açıyor. Özellikle boya içindeki aromatik amin ve fenol isimli kimyasallar N-nitozaminlere dönüşerek kanserojen etkiyi yaratıyor ve bu maddeler daha çok karaciğeri etkiliyor. Saçlarını çok fazla boyatan kadınlarda uzun süreler sonunda karaciğer kanserine rastlanabiliyor. Ayrıca cilt, yumurtalık, lösemi, göğüs, beyin ve kan kanseri de saç boyalarının sebep olduğu kanser tiplerinden.

“Los Angeles Üniversitesinden Dr. Gago-Dominguez, bin 514 vaka üzerinden yaptığı araştırmada ilginç sonuçlara ulaşmıştır. International Journal of Cancer Dergisinde yayınlanan makalesinde örneğin saçlarını yılda 12’den fazla boyayan bayanlar, hiç boyamayanlara oranla idrar kesesi kanserine yakalanma riskini iki kat artırmaktadırlar. 15 yıl süreyle saçlarını sık bir şekilde özellikle koyu renklerle boyayan bayanlarda mesane kanserine yakalanma risklerinin, hiç boyamayanlara oranla üç kez daha fazla olduğu sonucuna varmıştır. Hatta araştırmada bayanların saçlarını boyayan kadın kuaförlerinin de boya kullanmayanlara oranla yüzde 50 daha fazla mesane kanserine yakalanma riski olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak araştırmada Los Angeles şehrinde görülen mesane kanser vakalarının yüzde 19’unun saç boyaması ile ilintili olduğuna karar verilmiştir.”

 

Düzenli olarak uzun süre saç boyası kullanan kadınlar da mesane kanserine yakalanma riski çok yüksek oluyor. Ayrıca hepimizin bildiği üzere saç boyaları saçlarımıza çok fazla zarar veriyor ve dökülmelere neden oluyor. Genç yaşta kel kalmaya neden olabiliyor. Bu konuda küçük yaştan itibaren kadınlar uyarılmalı ve çocukların genç yaşta saç boyatma isteği aileler tarafından olabildiğince engellenmeli.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Saç Boyası Kanser Yapar Mı? Saç Boyamak Kanser Sebebi Midir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık