DOLAR: 5.26 TL
EURO: 5.96 TL

Sabahattin Ali Kimdir?

01.10.2014
147 kez görüntülendi

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali kimdir? Sabahattin Ali’nin biyografisi nasıldır? Sabahattin Ali’nin eserleri nelerdir? Türk Edebiyatı’nın en önemli yazar ve şairlerinden Sabahattin Ali hakkındaki soruları bu yazımızda yanıtladık.

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali 1907 yılında Edirne’nin Eğridere ilçesinde doğmuştur. Türk Edebiyatı’nda pek çok eseri bulunan, daha da pek çok eser verecekken genç yaşında öldürülen yazar, şair, öğretmen ve gazetecidir.

İstanbul ve Balıkesir Öğretmen Okullarında okumuştur. İlk yazıları 1925 yılında Balıkesir’de yayınlanan Irmak adlı dergide çıkmıştır. İstanbul Öğretmen Okulu’ndan mezun olduktan sonra Yozgat’ta bir süre öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra MEB’in bir sınavına girmiş ve 2 yıl boyunca okumak üzere Almanya’ya gitmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra Aydın ve Konya illerinde Almanca öğretmenliği yapmıştır.

1932 yılında Atatürk’ü yeren bir şiir okuduğu iddiasıyla tutuklanmıştır. 1 yıl Konya ve Sinop cezaevlerinde yatmıştır.

Cezaevinden çıktıktan sonra Ankara‘ya giden Sabahattin Ali Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak yeniden göreve alınmasını istemiştir. Dönemin bakanı Hikmet Bayur’un “eski düşüncelerinden vazgeçtiğini ispat etmesini” istemesi üzerine Varlık dergisinde “Benim Aşkım” adlı şiirini yayımlayarak (15 Ocak 1934) Atatürk‘e bağlılığını göstermeye çalışmıştır

İçimizdeki Şeytan romanı da oldukça tepki çekmiştir. Hakkında çeşitli davalar açılmıştır. Daha sonra görevden alınmış ve bunun üzerine gazetecilik yapmak üzere İstanbul’a gitmiştir. Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’la birlikte çalıştığı Marko Paşa dergisinde İsmet İnönü’yle alay ettiği gerekçesiyle tutuklanmış ve 3 ay cezaevinde yatmıştır.

Sabahattin Ali’nin Eserleri

Sabahattin Ali Türk Edebiyatı’ndaki en önemli isimlerden biridir. Romanları, hikayeleri, şiirleri ile edebiyatımızın özgün örneklerini vermiştir. Pek çok şiiri Sezen Aksu, Ahmet Kaya, Zülfü Livaneli gibi önemli müzisyenlerce bestelenmiştir.

Şiir Kitapları:

  • Dağlar ve Rüzgar
  • Kurbağanın Seranadı ve Öteki Şiirler

 

Romanları:

  • Kuyucaklı Yusuf
  • İçimizdeki Şeytan
  • Kürk Mantolu Madonna

 

Derlemeleri:

  • Markopaşa Yazıları ve Ötekiler
  • Çakıcı’nın İlk Kurşunu
  • Mahkemelerde
  • Hep Genç Kalacağım

 

Oyunları:

  • Zanaatkarlar

 

Sabahattin Ali yaşadığı zorluklardan sonra Bulgaristan’a kaçmaya çalışırken Milli Emniyet’le bağlantılı bir kaçakçı olan Ali Ertekin tarafından öldürülmüştür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık