DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Saatler Neden İleri ve Geri Alınır?

09.07.2014
68 kez görüntülendi

Saatler Neden İleri ve Geri Alınır?

“Saatlerimiz neden ileri veya geri alırız? Yaz Saati Uygulaması Nedir? Kış Saati Uygulaması Ne Demektir?” sorularının cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Saatleri İleri – Geri Alma Fikri Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Günün aydınlık saatlerinden daha fazla yararlanma fikri, ilk olarak Birinci Dünya Savaşı yıllarında ortaya atılmıştır. Sebebi ise insanların uyanık olduğu vakitleri gündüz vakitlerine denk getirerek sokak lambalarında kaybedilen enerjiyi minimum düzeye indirmektir. Birinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa devletleri yıkıma uğramış ve çok büyük kayıplar vermişlerdir. Maddi açıdan sarsılan devletler bir şekilde toparlanmak ve ayağa kalkmak durumundadırlar. Saatler ile oynayarak aydınlanma için sokak lambaları yerine gün ışığından faydalanma fikri, Avrupalı devletlere tahmin edilebileceğinden çok daha fazla katkı sağlamıştır ve hiç masrafı olmayan bu fikir, enerji kaybı ve giderleri minimum düzeye indirmiştir.

Saatler Hala İleri Geri Alınıyor Mu?

Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, Nisan ayının ilk pazar gününde saatler bir saat ileri, Ekim ayının son pazar gününde ise bir saat geri alınmaktadır. Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. Gün ışığından tasarrufun sanayide kullanılan elektrikle ilişiği yoktur. Sanayi de gece – gündüz farketmeksizin aynı miktar enerji tüketilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Saatler Neden İleri ve Geri Alınır?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Saatler Neden İleri ve Geri Alınır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık