DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

RUSÇA NE TARZ BİR DİLDİR? RUSÇA’NIN İŞ HAYATINA FAYDASI VAR MIDIR?

30.03.2014
159 kez görüntülendi

RUSÇA NE TARZ BİR DİLDİR? RUSÇA’NIN İŞ HAYATINA FAYDASI VAR MIDIR?

Globalleşen dünya her yeri yakınlaştırıyor. Bu yakınlaşmalar temaslar tabiki bir aracı sayesinde oluyor. O aracı da şüphesiz ki ‘dil’. Artık iş verenler işe alımlarda bir yabancı dili bile yetersiz görebiliyorlar. Bu yazımızda Rusça’nın iş imkanlarına, dilin nasıl etkili öğrenilebileceğine ve Rusça’nın Türkiye açısından öneminde değineceğiz. Rusça öğrenmek ve gelecekte Rusça üzerine bölüm okumak ya da iş yapmak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir yazı. Buyrun yazımıza geçelim.

 

rusca-cv-nasil-hazirlanir

Rusça, dünya dilleri sıralamasında öğrenilmesi en zor 3. dildir. Bu nedenle her dilde olduğu gibi özverili bir çalışma ve tekrar gerektiren bir dildir. Her dili öğrenebilmek için özverili çalışmak gerektiğini söyledik, fakat Rusça’da işler biraz daha karmaşıktır. İstisnalar dili olarak da adlandırılan Rusça, sözcük ve cümle yapısı bakımından bolca istisna barındırmaktadır.

Eğer bir lise öğrencisi iseniz ve üniversite öğreniminizi ‘Rus Dili ve Edebiyatı’ bölümü üzerine yapmak istiyorsanız, korkmayın, yapın! Çünkü Rusça, Türkiye’deki konumu itibariyle oldukça elemana ihtiyaç duyulan bir dildir. İş açısından hiçbir kaygı taşımanıza gerek yok. Eğer ciddi anlamda Rusça konuşabiliyor, yazabiliyor ve çeviri yapabiliyorsanız, iyi bir işte çalışmamanız mümkün değildir.

Ülkemizde bir çok Rus Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi, dili hakkıyla öğrenemeden mezun oluyor. Öğrenenler ise çok iyi konumlarda çalışıyor. Üstelik, parasal olarak bakıldığında Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi dillere oranla neredeyse 3 katı para kazandırıyor.

Bunların yanı sıra Türkiye’nin en büyük ticari partnerinin de Rusya olduğunu unutmayalım. Bir çok inşaat, gıda, giyim sektörü Rusya ile işbirliği içinde. Özellikle de inşaat firmaları.

Bazen bu dile girmeden, alfabesi bile dili öğrenmek isteyenleri korkutabiliyor. Fakat alfabeyi 1 hafta gibi kısa bir sürede çözmeniz zor değil.

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında Rusça, zor, sıkıcı ve kaba bir dil olarak görülse de, içine girdiğinizde bambaşka kültürleri, zevkleri ve nezaketi barındıran dil olduğunu anlayabiliyorsanız.

Bu yüzden, eğer Rusça üzerine hayatınızı sürdürmek istiyorsanız, korkmayın, yapın!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık