DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Rugbi Nedir? Rugbi Nasıl Oynanır?

18.07.2014
86 kez görüntülendi

Rugbi Nedir? Rugbi Nasıl Oynanır?

Ragbi Türkiye’ de yeni yeni popüler olmaya başlamış bir spor dalıdır. Üniversitelerde kurulmaya başlanan ragbi takımları kendi içlerinde başarılı olsalar da dünyada yer etmek için Türkiye de daha fazla yatırım yapılması gereken spor dallarından biridir. Bu yazımızda rugbi nedir, rugbi nasıl oynanır sorularını yanıtladık.

 

Rugbi Nedir?

Ragbi terimi İngilizce olan Rugby sporundan türemiştir. Ragbi, 15′er kişilik iki takımlardan oluşur. İki devre oynanır ve devrelerin her biri 40 dakikadan oluşur. Ragbi sporunda ileri yönde pas vermek yasaktır. Ragbi elle oynan bir oyun olmasının yanında oldukça sert bir spordur. Amaç topu rakip takımın kale çizgisinin arkasına geçirebilmektir. Adını İngiltere’nin Rugby adlı kentinden alan spor, Rugby şehrinde oynanan bir futbol maçı sırasında ortaya çıkmıştır. İngiltere de başlayan ve yavaş yavaş İngiliz sömürgelerine yayılan ragbi sporu Türkiye de çok bilinmese de Fransa, Güney Afrika, Avusturalya ve Yeni Zelanda da oldukça popüler bir spordur. Ragbinin bir diğer çeşidi de 7’li ragbidir. Dünyadaki en başarılı ragbi takımları İngiltere, Güney Afrika ve Yeni Zelanda’ya aittir.

Rugbi Nasıl Oynanır?

Ragbi sporunun en önemli kuralı ileriye pas vermemektir. Maçlar da güç ve çeviklikten çok cesaret ön plandadır. Bu 15 kişiden 8 i önde 7 si arkada oynar. Arkadaki 7 kişinin görevi sayı yapmaktır. Öndeki 8 oyuncunun görevi ise ağır mücadele ve çarpışmadır. En çok duyulan terimler arasında rock ve maul pozisyonları yer alır. Ragbi kuralları ragbi ligi ve ragbi birliği tarafından düzenlenir ve ragbi bu kurallara göre oynanır. Ragbinin en büyük özelliği centilmenlik ve saygı. Maçta kıyasıya mücadele eden takımlar maç sonunda birlikte içerek şarkılar söylerler. Ayrıca ragbi maçlarında hakem kararlarına itiraz etmek oyundan atılma nedenidir.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Rugbi Nedir? Rugbi Nasıl Oynanır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık