DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Rio Karnavalı Nedir? Rio Karnavalı’nın Tarihçesi Nedir?

14.07.2014
210 kez görüntülendi

Rio Karnavalı Nedir? Rio Karnavalı’nın Tarihçesi Nedir?

Brezilya denince akla gelen ilk şey Rio Karnavalı ve futbolcularıdır. Tabi bunların yanında güzel kadınlarıyla da meşhur olan Brezilya da her yıl belli tarihlerde dünyanın merakla beklediği Rio Karnavalı gerçekleşiyor. Rio Karnavalı’na dair merak ettiğiniz Rio Karnavalı nedir ve karnavalın tarihçesi  nedir gibi soruları sizler için yanıtladık.

 

Rio Karnavalı Nedir?

Rio Karnavalı her yıl belli tarihlerde Brezilyada yapılır ve  ismini Brezilya’nın en büyük şehirlerinden olan Rio De Janerio’dan almaktadır.  Rio De Janerio şehri sambası, güzel kızları ve Corcovado dağı tepesindeki 38 metrelik İsa heykeliyle ünlüdür ve yaklaşık 6 milyon nüfusa sahiptir. Karnavalın yapılma amacı insanları biraz olsun günlük yaşamdaki zorluklar, sıkıntılar ve acıları unutturmak ve insanların keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktır. Rio karnavalının yansımaları ise insanlarının arzularının serbest bırakılması olarak özetlenebilir.

Rio Karnavalı’nın Tarihçesi Nedir?

Rio Karnavalı ilk lez 1723 yılında su savaşı fikrinden ortaya çıkmıştır. O zamanlar karnavalın amacı herkesin tamamen sırılsıklam olmasıdır. Bu eğlenceye o dönemin imparatorlarının bile katıldığı söylenmektedir. Makalerler.com adlı sitede Rio Karnavalı ile ilgili şöyle bir hikaye mevcuttur.

Ze Pereira da Rio Karnavalı’nın tarihine ilişkin önemli bir katkıda bulunuyor. 19. yüzyılın ortalarında Jose Nogueira de Azevedo adında Portekizli bir ayakkabıcı varmış. Her karnaval pazartesinde Jose, düdük, tava, tamborin ve davul çalan arkadaşlarıyla birlikte sokakları gezermiş. Bu eğlenceye isteyen herkes katılabilirmiş. Bir diğeri de Grandes sociedades veya diğer adıyla Great societies, iyi organize edilmiş bir geçit törenini yönetiyorlardı, ilk kez 1855’te, kralın kendisinin de katılımıyla göz önüne çıktılar. Bu, 80 aristokrattan oluşan maskeli bir grubun çiçekler, müzik, lüks kostümlerle birlikte geçit töreni yapmasından oluşuyordu. Kesinlikle büyük bir kazanımdı. Tenentes do Diabo, Fenianos ve Democraticos, en önemli üç gruptu.

Rio Karnavalı’na damgasını vuran diğer bir  ilginç aktivite de Cordao Carnavalesco’dur. Bu aktivite 1870’li yıllarda başlamıştır. Aktivitenin başlıca karakterleri dansçılar, cadılar, köylüler, krallar ve kraliçlerdir. Riocarnaval.org adlı sitedeki yazıda ise karnaval şöyle açıklanmıştır;

Rio Karnavalı’nın tarihindeki bu eğlenceli faaliyetler, insanların günlük yaşamlarındaki sıkıntıları ve acıları unutmalarına yardımcı oluyordu. Bu kültürler, değişen boyutlarda insan arzularını serbest bırakma üzerine kuruludur. Toplumlardan bazıları bunu bastırır, bazıları kontrol altında tutar ve bazıları da saf kutlama için bunu basitçe serbest bırakır. 3. gruptaki sınırsız ve katıksız kutlama yapanlara dahil olan Brezilyalılar, futbol, samba veya karnaval deyin; her zaman gülmeye hazırlıklıdırlar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Rio Karnavalı Nedir? Rio Karnavalı’nın Tarihçesi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık