DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Retro Nedir? Retro Tarz Nasıl Olur?

07.04.2014
392 kez görüntülendi

Retro Nedir? Retro Tarz Nasıl Olur?

Teknoloji ve bilimin ilerlemesi bir yana dursun geçmişe özlem, dönme isteği her alanda kendini belli ediyor. Kimi anneannesinden kalan yüzüğüyle kimi yeni aldığı eski model mercedes marka arabasıyla eskiye özlemini gösteriyor. Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.. Neymiş bu eskiye özlem yani RETRO…

retro

Retro terimi; Otomobiller’de, astroloji’de ve modada oldukça sık kullanılmaktadır. Peki nedir bu retro? Retro; Kelime olarak Retrospective kelimesinden gelmektedir. “Geçmişe yönelik, geçmişe ait, geçmişi de kapsayan” anlamlarına gelmektedirretro

Retro stili; Kültürel olarak eskimiş ya da modası geçmiş bir akımın yeniden popülerleşerek yaygın bir stil haline gelmesi anlamına gelmektedir.

Moda terimi olarak; Geçmişte belli bir dönemde yaygın olan türde giyilen kıyafet ve aksesuarların yeniden popülerleşerek giyilmesi ve kullanılması anlamına gelmektedir.

Astrolijideyse; Gezegenlerin “geriye doğru” hareketi için söylenen kelime anlamına gelmektedir.

Otomobillerdeyse; Geçmişteki otomobil tasarımlarını ve tasarım çizgilerini yeniden son kullanarak günümüzde ki teknolojiyle donatılması anlamına gelmektedir.

Retro tarzının bir çok alanda örnekleri karşımıza çıkmaktadır; Biz burada sadece Moda, otomobil ve astroloji alanları gördük. Ayrıca ayakkabı, saç vb. gibi alanlardada retro tarzına dönüş görülmektedir. Ayrıca retro tarzı bir pazarlama taktiğidir. Buna örnek verecek olursak son yıllarda “Retro ahize” diye bir terim çıktı, retro ahize ne diyecek olursanız eski ev telefonlarının ahizelerinin günümüz cep telefonlarına uyarlanmış halidir. Retro ahize örneğine buradan bakarak bu ürün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Peki ya Retro Tarz Nedir?

retro

Günümüz modasında sık sık ismi geçen Retro’dan bahsetmek istiyorum. Retro terimini duymak için illaki moda tutkunu olmanıza gerek yok aslında. Çünkü tv magazin kadın programlarında, gazete son sayfalarında, hazır giyim mağazalarında olsun birçok yerde Retro terimini duymanız mümkün. Retro kelime anlamıyla eşdeğer olarak geçmiş modasını yansıtan çizgilerin günümüz modasında kullanılmasıdır. Daha önce Vintage hakkında yazmıştım.  Vintage ile Retro tarz birbirine çok benzemektedir. Bu yüzden çokta karıştırılmaktadır.Vintage ile Retro arasındaki farkı kısaca özetlemek gerekirse, Vintage belli bir dönemi yansıtan geçmişten kalmış kıyafetlerdir. Yani bir nevi antika kıyafetlerdir. Fakat her antika kıyafet Vintage değildir. Geçmişte belli özel anlam içeren kıyafet olması gerekir. Retro ise geçmişte moda olan akımların günümüzde tekrar moda olmasıdır. Örneğin geçmişte bir ara kalın çerçeveli gözlükler modaydı. Şuanda yine aynı şekilde tekrar moda oldu. İşte bunlar Retro’dur. Ama elinizde eskiden kalma bir kalın çerçeveli gözlük olsaydı o Vintage olurdu.Retro örneklerine devam etmem gerekirse puantiyeler, fırfırlı elbiseler, balon etekler, bir zamanlar moda olan askılı erkek pantolonları bunlara birer Retro’dur. Retro kıyafetlerin bir diğer özelliği de abartılı olmalarıdır. Bu yüzden Retro kıyafetleri özel günlerde tercih etmek daha uygundur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık