DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Renkleri Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?

10.09.2014
50 kez görüntülendi

Renkleri Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?

Hepimiz bir takım renkleri ve o renkleri günlük hayatımızda kullanmayı severiz.Bunu yaptığımız zaman kendimizi daha iyi hissederiz.Ya da toplumda da genel olarak var olan ve insanlar tarafından benimsenen kışın koyu renkli yazın ise açık renkli giyinme olayı yine bu görüşün uygulamalarından biridir.Peki hiç düşündünüz mü seçtiğimiz renkler bizim davranışlarımızı,psikolojimizi yani genel yaşayışımızı etkileyebilir mi?Bugünkü yazımızda sizlere renklerin hayatımızda ne gibi etkilere yol açtığını göstermeye çalışacağız.

RENKLERİN HAYATIMIZDAKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Yazımıza başlamadan önce bahsedeceğimiz temel konu olan renk kavramını bir tanıyalım.

Renk : Işığın gözün retinasına değişik bir şekilde ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır.Bu algılama ışığın çeşitli yerlere çarpması ya da kısmen soğurulup yansıması nedeni ile çeşitlilik gösterir ve bunlara da renk denir.

Renklerin Psikoloji Etkisi

SİYAH : Otorite ve gücü temsil eder.Kötü adamların siyah giyinmelerinin sebebi otorite ve gücü yansıtmak istemeleridir.Bunların yanında siyah bir de teslimiyeti sembolize eder.Rahiplerin siyah giyinmelerinin nedeni budur.

KIRMIZI : Kırmızı duygusal anlamdaki en yoğun renktir.Kırmızı insanların kalp atışlarının hızlanmasına neden olur.Bir ortamda gözü en çok çeken rengin kırmızı olması, kırmızı kıyafet giyen bir kişiyi iddialı gösterir.

MAVİ : Günlük hayatta en sık karşılaşılan renklerin başında mavi gelir.Kırmızı rengin yarattığı etkinin tam tersini yaratarak insanda bir dinginlik hissi oluşturur.

SARI : Dünyamızın da enerji kaynağı olan Güneş’in rengidir ve bu yüzden insanı da mutlu eder.Ancak psikolojik araştırmalara göre insanlar sarı renkli odalarda daha çabuk sinirlenebiliyorlarmış.

YEŞİL : Doğanın rengidir ve gözün en kolay bakabildiği renktir.Bu nedenle dinlenme odalarında ya da hastanelerde açık tonlarda yeşil renk tercih edilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık