DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Renk Körleri Ehliyet Alabilir Mi? Renk Körlüğü Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

15.07.2014
321 kez görüntülendi

Renk Körleri Ehliyet Alabilir Mi? Renk Körlüğü Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

“Renk körlüğü nedir? Renk körleri ehliyet alabilir mi? Renk körlüğü belirtileri nedir? Renk körlüğü tedavisi nasıldır?” sorularını yazımız içerisinde cevaplayacağız.

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü; renkleri birbirinden ayırt etme kabiliyetinin bozukluğudur. Çoğu renk körü hastası, renk körü olduğunu kendiliğinden fark edemez. Erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülen bir rahatsızlıktır.  En fazla görülen türü, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Çok nadir olmak üzere bazı durumlarda ise bütün renklerin birbirine karıştırılması görülür. Daha da nadir olarak ise dünyanın siyah – beyaz görülmesi sonuçları vardır. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde renk körlüğü görülür. Buradan da anlaşılacağı üzere erkekte renk körlüğü görülme ihtimali kadınlara göre 10 kat daha fazladır.

Renk Körlüğü Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Renk körlüğünün en geçerli ve bilinen tek nedeni kalıtsal olmasıdır. Ailede bir renk körü var ise renk körü olma ihtimali bulunmaktadır.

Kalıtsal renk körlüğü en çok görülen renk körlüğü türüdür. Kalıtsal renk körlüğünde sarı, yeşil, kırmızı ve turuncu renkler aynı olarak algılanır. Renk körlüğü günlük hayatta herhangi bir engele sebep olmamaktadır. Hatta çoğu zaman hasta, kendinin renk körü olduğunu bile fark etmez. Ancak günlük konuşmalar arasında bir uyuşmazlık veya bir doktor kontrolü sırasında ortaya çıkabilir. Renk körü olan kişiler için tek problem renklerle ilgili belirli işlerde çalışamama durumlarıdır.

Renk Körleri Ehliyet Alabilirler Mi?

Renk körlerinin ehliyet almalarına engel olacak bir madde kanunda bulunmamaktadır. Renk körleri koşulsuz bir şekilde ehliyet sahibi olabilirler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık