DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Rakı Nasıl Üretilir?

13.08.2014
107 kez görüntülendi

Rakı Nasıl Üretilir?

“Rakı nasıl üretilir? Rakının içinde ne var? Rakı ilk ne zaman üretilmiştir? Rakı ilk nerede üretilmiştir?” Rakı üretimi ile ilgili merak ettikleriniz bu yazıda.

Rakı, anason ve suma tohumundan yapılan alkollü bir içkidir. İlk kez Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Osmanlı Devleti’nde yaşayan Gayrimüslim halk tarafından Rumeli’de üretilmiştir. Zamanla popülerliği artmış ve Anadolu’ya da yayılmıştır.

Kimi kaynaklara göre “rakı” adını razaki üzümünden almıştır.

Rakı Nasıl Üretilir?

Rakı üretiminde öncelikle üzümler temizlenir, ayıklanır. Sonra üzümler şıra haline getirilir. Üzümler şıra haline getirildikten sonra pastörize edilir. Bu işlemden sonra etil alkol ile fermantasyon meydana getirilir ve alkollü bir sıvı meydana gelir. Alkollü sıvı, damıtılarak suma haline getirilir. Damıtma olayı için kolonlu distilasyon ünitesi kullanılır. Yaklaşık beş bin litre hacimli bakır imbiklerde suma ile anason tohumu yeniden damıtılır. Yeniden damıtılacak alkolün minimum %65’i suma olmalıdır. Elde edilen rakının orta kısmının alkol oranı yüksektir ve bu kısma göbek ismi verilir. Bu kısım su eklenerek içilecek şekilde bir alkol oranına getirilir. Havalandırma yapılarak rakının olgunlaşması sağlanır. Rakı şişelere koyulup piyasaya sürülmeden önce en az 1 ay bekletilir.

Rakının hazırlanmasında rafine beyaz şeker kullanılır. Şeker miktarı maksimum 10 gram olur.

Hacim olarak alko miktarı en az %40 olmalıdır.

Anason tohumundan gelen uçucu yağdaki anetol oranı, 1 litrede en az 800 mg kadar olmalıdır.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık