DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Radyasyon Nedir? Radyasyonun Sağlığa Zararları Nelerdir?

02.07.2014
129 kez görüntülendi

Radyasyon Nedir? Radyasyonun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Radyasyon nedir? İyonlaştırıcı radyasyon nedir? Radyasyonun insan sağlığına etkileri nelerdir? Radyasyon insan sağlığına zararlı mıdır? Radyasyondan korunmanın yolları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları yazımızda…

Radyasyon Nedir?

Radyasyon enerjinin elektromagnetik dalgalar veya fotonlar şeklinde uzayda yayılmasıdır. Radyasyonun diğer bir adı ışımadır. Radyo dalgaları, ısı ve ışık yayılmaları radyasyon yoluyla yayılmaya örnek verilebilir.

İyonlaştırıcı Radyasyon Nedir?

İyonlaşma, atomlardan ve moleküllerden elektron koparılmasıdır. Enerji yüklü fotonlardan oluşan elektromanyetik dalgalar, çarptıkları cisimlerden elektron kopararak iyonlaşmalarına yol açabilirler. Yüksek frekanslı ve dolayısıyla yüksek enerjili olan x-ışınları ve gama ışınları iyonlaştırıcı radyasyonlardır. Daha düşük frekanslı, bir başka
deyişle düşük enerjili elektromanyetik dalgalar (RF gibi) ise iyonlaştırıcı olmayan radyasyon olarak adlandırılırlar. Mobil iletişim sistemlerinin neden oldukları ışınım, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon bölgesi içinde yer almaktadır.

Ayrıca cep telefonları, elektrikli aletler, saç kurutma makinesi, mikrodalga fırınlar daviyonlaştırıcı olmayan radyasyon kaynaklarından bazılarıdır. İyonlaştırıcı olmayan radyasyonun psikolojik etkilerden kansere kadar birçok olumsuz duruma yol açtığını biliniyor.

 

Radyasyonun Sağlığa Zararları Nelerdir?

 • İyonlaşabilen radyasyonun taşıdığı enerji kimyasal bağları koparabilecek kadar yüksektir. Bu enerji canlı hücrelerin yapıtaşı olan DNA’yı bile parçalayabilir. DNA’daki bir parçalanma hücrenin ölmesi anlamına gelmektedir. DNA üzerindeki bozulmalar ve mutasyonlar ise kansere sebep olabilir.
 • DNA’yı etkilediği için canlılarda genetik değişikliklere de meydan verebilir.
 • Gözde katarakt, görme zayıflığı gibi sorunlara sebep olabilir.

Nükleer bir kaza sonucu maruz kalınan radyasyon ise daha kötü sonuçlar doğuruyor:

 • Maruz kaldıktan yaklaşık 10 dakika sonra bulantı, kusma, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkıyor.
 • Süre geçtikçe ateş, ishal, baş ağrısı gibi şikayetler artıyor.
 • 1-2 haftalık süreçten sonra ise kalp-damar yollarında ve sindirim sisteminde çökmeler başlıyor ve kişi ölüme doğru sürükleniyor.

Radyasyondan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Radyasyonun ne kadar tehlikeli olduğu maruz kalınan radyasyon miktarına bağlıdır. Çevredeki yapay radyasyon kaynaklarının etkisini minimuma indirmek için aşağıdaki önlemler alınabilir:

 • Kullanılmayan elektrikli aletler kapalı tutulmalıdır.
 • Cep telefonlarıyla uzun konuşmalar yapılmamalıdır. Cep telefonu kullanılmıyorsa kapalı tutulmalıdır. Uyurken cep telefonunun baş ucunda olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Televizyon seyrederken ekrandan en az 2 metre uzakta durulmalıdır.
 • Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanılmalıdır.
 • Laptoplar uzakta şarj edilmelidir.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık