DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?

06.07.2014
111 kez görüntülendi

Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?

Psikolojide savunma mekanizmaları nelerdir? Savunma mekanizması nedir? Psikolojide savunma mekanizmaları hakkında aradığınız cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Zihnin zorlandığı durumlarda zihinsel bütünlüğü korumak amacıyla savunma mekanizmaları devreye girer ve zihinsel dengenin devamı sağlanır. Tüm insanlar zihinsel zorlanma yaşadığını hissettiği anlarda bu savunma mekanizmalarını devreye sokar.

Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?

Yadsıma: Kötü bir olayın yaşanmamış gibi kabul edilmeye çalışılmasıdır. Hoşnutsuz bir olay karşısında verdiğimiz “Hayır, olamaz!” tepkisi bir yadsıma örneğidir.

Neden Bulma: Olumsuz bir durum karşısında yapılan hareketi haklı göstermek veya hayal kırıklıklarının etkisini azaltmak için bahane üretmektir.

Yansıtma: Kişi, hoş olmayan bir olay eğer kendisinden dolayı olmuşsa yaşananların sorumluluğunu kendi dışındaki nesnelere ve kişilere yüklemeye çalışır.

Bilinçdışı Bastırma: İstemsiz olarak kimi dürtülerin bilince girmesine izin vermemektir. Bastırılan dürtüler daha sonra kişilerin hayatına etki edebilir. Örneğin yetişkinlikteki cinsel sorunlar bastırılmış dürtülerden kaynaklanabilir.

Dışlaştırma: Kişi kendisiyle ilgili mutlu olmadığı durumları dış dünyaya bağlar.

İçleştirme: Kişi başka kişilerin ya da bir topluluğun özelliklerini kendine mal eder.

İçe Alma: Kişi kaybettiği veya ayrıldığı kişileri kendi içinde yaşatmaya çalışır. Örneğin ölen bir yakını varsa, onun kıyafetlerini kullanmaya çalışır.

Yüceltme: Kişi dış dünya ile örtüşmeyen dürtülerini ve eğilimlerini dış dünyaya uygun bir kılıf hazırlayarak hayata geçirir. Örneğin bastırılamayan cinsel arzuların resim, müzik yoluyla ifade edilmesi.

Özdeşleşme: Başarısızlığı, kişinin kendisiyle özdeşleştirdiği başka kişilerle gidermeye çalışması.

Karşıt Tepkiler Oluşturma: Bilinçdışındaki dürtülerin bilinçli olarak tam tersi davranışlar sergileyerek bastırılmaya çalışılması.

Duygudaşlık: Kişinin diğer kişilere kendini sevdirmeye çalışarak ondan gelecek tehlikeleri engellemeye çalışması.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık