DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Priz Nasıl Takılır? Priz Takmanın İncelikleri Nelerdir?

21.03.2014
277 kez görüntülendi

Priz Nasıl Takılır? Priz Takmanın İncelikleri Nelerdir?

Elektrizsiz bir yaşam şüphesiz ki düşünülemez. 5dklık elektirik kesintisi dahi bizi çileden çıkarıyor. Evlerimize, işyerlerimize elektriği getiren prizler ise takılması kolay ve dikkat isteyen bir iştir. Birçok erkek evindeki ufak tefek tamirat işlerini kendisi yapmak için bir tamirat çantası bulundurur. Bu çantadaki aletlerden kontrol kalemi olmazsa olmaz bir parçadır. Evdeki her türlü elektrik işinde en etkili yardımcımız olan kontrol kalemini kullanarak priz takma ya da değiştirme işlerimizi kolay bir şekilde yapabiliriz. Elektrik konusunda en azından temel seviyede bilgiye sahip olmadan bu tür elektrik işlerini yapmaya çalışmak hayati tehlikelere sebep olabilir. Şimdi bu yazılıyla beraber bu işin inceliklerini öğrenelim.

priz

Elektrik pirizini takmadan önce elektrik akımı mutlaka kesilmeli. Şalterler indirilmeli ve kontrol kalemi ile akım olup olmadığı kontrol edilir. Unutmayın ki her işten önce güvenlik tedbirleri alınır ve işe öyle başlanır. Telafisi mümkün olmayan iş kazalarından korunmanın yegane kuralı budur.

 

İlk önce topraklı prizin içinde bulunan vida biraz gevşetilerek, prizin iç bölümünde yer alan elektriğin bağlanacağı demir parça çıkarılır. Daha sonra, elektrik kablosunun içinde bulunan üç adet kablo, demir parçaya bağlanır. Elektrik kablosunun içinde siyah, mavi ve sarı-yeşil olmak üzere 3 farklı renkte kablo bulunur. Bu kablolardan siyah renkte olan sağa, mavi renkte olan sola, sarı-yeşil renkte olan ise ortaya kısma bağlanır. Bağlantılar yapıldıktan sonra demir parça, duvara vidalarla sıkıca monte edilerek sabitleştirilir. Ardından elektrik sisteminin üst tarafı takılır ve sabitleme vidası yerine yerleştirilir.

 

Elektrik prizlerin yapısında bulunan gövde kısımları, bakalit ya da porselen maddeden üretilir. Bu maddeden üretimlerindeki asıl amaç elektrik akımı taşıyan gövde üzerindeki bu parçalar ve topraklamada kullanılan kontaklar; bakır, pirinç ya da bakırlı alaşımdan elde edilir. Vida, somun, rondela vb. diğer parçalar ise %50′sinden fazla bakırlı alaşımdan, kapaklar ise termoplastik veya bakalit malzemeden imal edilir.

 

Fiş prizler, yapıldığı malzemelerine göre, kullanım alanına göre ve yapım şekillerine göre 3 kısma ayrılır.

Malzemesine göre; termoplastik, metal ve kauçuk,
Yapım şekillerine göre; yuvarlak, çok kontaklı ve yassı,
Kullanım yerlerine göre; düz, uzatma, makine, kaynak, duvar fiş prizleri de bulunmaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık