DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.65 TL

Pozitivizm nedir? Pozitivizmin Temel Özellikleri Nelerdir?

15.07.2014
253 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

“Pozitivizm nedir? Pozitivizmin temel özellikleri kimdir? Pozitivizmin kurucusu kimdir?” Pozitivizmle ilgili birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Pozitivizm Nedir?

Pozitivizm, olgularla desteklenen bilginin yani bilimsel bilginin tek sağlam bilgi olduğunu düşünen, sadece maddi dünyadaki gerçeklere dayanan felsefi bir akımdır. Pozitivistler, geleneksel bilgi türlerine metafiziksel oldukları gerekçesiyle karşı çıkarlar. Pozitivizmin kurucusu Auguste Comte’dur. 

Comte’a göre insanlık tarihinin üç aşamalı zihinsel gelişiminde her aşama bir öncekine göre daha ileri ve gelişmiştir. İnsanlık başlangıçta açıklamaların doğaötesi göçlere göre yapıldığı dinsel bir aşamadır. İzleyen metafizik aşamada açıklamalar gene olgulardan uzak bazı kavramlara dayandırılır. Üçüncü aşamada ise, insanlar doğru bilginin gerektirdiği gibi, açıklamak istedikleri olguları gene bu olgulardan elde ettikleri verilere dayandırmayı öğrenirler; işte bu sonuncusu pozitif aşamadır. Comte bu süreci bir insanın çocukluktan yetişkinliği geçiş aşamalarına benzetir.

Pozitivizm terimini ilk kullanan Saint Simon’dur.

Bu felsefeyi geliştiren ve sistematik hale getiren filozof August Comte’dur.  August Comte, 1789 Fransız İhtilali’nden sonra meydana gelen toplumsal karmaşayı yeni toplumsal düzenlemelerle ve reformla yok etmek istemiştir. Comte’a göre, düşüncelerdeki anarşinin toplumda karmaşaya neden olduğu bir dönemde, toplumun kurtulmasını sağlayacak tek çözüm pozitivizmdir. August Comte’un pozitivizminin en önemli özelliği “doğanın mutlak ve yüce bir amacı” olduğu düşüncesine karşı çıkmasıdır. Comte’un pozitivizmi, ayrıca varlıkların gözlenemeyen özlerini ve saklı sebeplerini bulma çabasını terk eder.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pozitivizm nedir? Pozitivizmin Temel Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık