DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Posta Pulu Nedir? Posta Pulu Çeşitleri Nelerdir?

09.07.2014
279 kez görüntülendi

Posta Pulu Nedir? Posta Pulu Çeşitleri Nelerdir?

Posta Pulu Nedir? Posta Pulu Çeşitleri Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

POSTA PULU NEDİR?

Posta pulu,posta gönderim işlemlerinde posta ücretinin ödendiğine dair bilgiyi göstermek amacı ile kullanılan bir tarafı yapışkanlı olan etiketlere denir.Posta pulunun kullanımı ilk defa Birleşik Krallıkta 6 Mayıs 1840 tarihinde olmuştur.Türkiye ise posta pulunu ilk kez Osmanlı Devletinde 1 Ocak 1863 tarihinde kullanmıştır.Posta pulları geçmişte gönderilen ürünün posta ücretini ödemenin en yaygın yöntemi olmasına karşın günümüzde bu yöntem yerinde çoğunlukla gönderinin ücret makinesinden geçirilmesi kullanılmaktadır.

Posta pullarının bir diğer kullanım şekli de koleksiyonlarıdır.Koleksiyoncular eski ve farklı dönemlere ait posta pullarını satın alarak biriktirirler ve böylece posta koleksiyonları oluştururlar.Satın alınan pullar eski dönemlere ait oldukları için antika anlamına da gelirler ve bu nedenle alınmak istendiğinde epey bir para ödenmek zorunda kalınabilir.Bunu dışında posta pulları filatelistler tarafından incelenir ve pulların dantelleri kağıtları ve mürekkepleri gibi teknik sayılabilecek özellikleri değerlendirilir.

PUL CİNSLERİ NELERDİR?

  • Sürekli Pul : Büyük oranlarda ve genelde iki renkli olarak basılan pullardır.
  • Anma Pulu : Bir olayı ya da bir kişiyi anmak için hazırlanan ve üzerinde o olay ya da kişinin resminin olduğu pullardır.
  • Ek Değerli Pul : Ptt tarafından yılda iki kez basılan ve gelirlerinin Kızılay ile Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumlarına verildiği pullardır.
  • Resmi Pul : Sadece resmi kuruluşlar tarafından posta ücretlerinin ödenmesi için hazırlanan pullar.
  • Uçak Postası Pulu : Uçak postasının hizmetlerinin ödenmesi için hazırlanan pullardır.
  • Takse Pulu : Posta ücreti ödenmeyen ya da eksik olarak ödenen gönderilerin posta ücretlerinin ödenmesi sebebiyle basılan pullardır.
  • Milli Müdafa Pulu : İkinci Dünya Savaşında devlete ek gelir sağlamak için kullanılan pullardır.
  • Kişisel Pul : Ptt tarafından özel ve tüzel kişiler için basılan pullardır.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Posta Pulu Nedir? Posta Pulu Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık