DOLAR: 3.76 TL
EURO: 4.49 TL

Posta Güvercinleri Nasıl Eğitilir?

12.05.2014
579 kez görüntülendi

Posta Güvercinleri Nasıl Eğitilir?

Posta güvercinleri geçmişte iletişimin tek sağlayıcısıyken bugün tabii ki kullanılmamakta. Peki posta güvercinelri nasıl eğitilirdi? İşte cevaplar…

Posta güvercinleri 30-40 günlük yavruyken kendi yemlerini yiyebilecekleri ve su içebilecekleri hale gelirler. Kendilerine yetebilen yavru postalar artık ana-babalarının yanından alınarak ayrı bir bölmeye konulurlar.Bu dönemde yavrular yavru yemi ile beslenerek gelişimleri izlenir.Günde 2 defa yemleri düzenli bir şekilde verilerek gelişmeleri sağlanır.Bazen salma önüne çıkarılarak salma çevresini tanımaları için çıkarılır ve kümesin çevresini öğrenmeleri sağlanır.

Posta güvercinleri kanattan ilk tüylerini attıktan sonra form tutmaya başlar.Bu süre yaklaşık 6-8 hafta kadardır.Bu aşamaya gelen kuşlar grupla birlikte fazla zorlanmadan uçurulması gerekmektedir.Posta antrenmanları bir sabah birde akşam saatlerinde yapılır.Yavrunun mesafe uçuşları yapabilmesi için toplu uçuşlarda gözden kaybolması beklenmelidir.Her uçuşunda gözden kaybolmayı bekleyen kuş artık uzak mesafelerden atılabilir hale gelmiş demektir.

Mesafeler arası uçuş yapmaları için ilk önce 5 km uzaklıktan grup halinde bırakılmaları gerekmektedir.Geri dönmeyi başaran yavrular için mesafe yavaş yavaş artırılmaya başlanır.Örneğin her seferinde 5km daha artırılarak uçurulur.30-40 km uzaklıktan geri dönebiliyorlarsa postalar artık toplu antrenmanlara son verilir ve tek tek uçurulmaya çalışılır.

Kuşun bırakılacağı mesafeyi belirlerken bir önceki atış mesafesinin yarısı önceki mesafeye eklenerek atılır.Yani 50 km mesafeden atılan güvercin bir sonraki sefere 75 km den atılır.İlk bırakılan kuş gözden kaybolunca diğer kuş bırakılırki ferdi olarak gelişmeleri sağlanır.

Posta güvercinlerin yarışmalara katılabilmesi için 2 yaşını doldurmaları gerekmektedir.2 yıl içerisinde çeşitli aşamalardan geçerek yarış yapabilecek konuma getirilir.Kuşlar salma çevresine yarıştan geldiklerinde salma girişinden yuva içerisine girmesi şarttır.Bunu öğretebilmek için gerekli eğitimler uygulanır.Öncelikle kuşlar hiç bir zaman tok karnına uçurulmazlar.Yuvasına geri döndüğünde yemin v suyun kenisini beklediğinden emin olmalıdır.

Özetle kuşlara verilecek eğitimin temelinde açlık ve beklenen davranışı gerçekleştiğinde açlığın giderilmesi vardır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Posta Güvercinleri Nasıl Eğitilir?, 9.5 out of 10 based on 4 ratings
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık