DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Pisa Kulesi Neden Eğridir? Neden Yıkılmaz?

09.04.2014
197 kez görüntülendi

Pisa Kulesi Neden Eğridir? Neden Yıkılmaz?

Pisa Kulesi’nin Babil Kulesinden esinlenerek yapıldığı söylenir. Çan kulesi olarak tasarlanmış olan Pisa Kulesi’nde toplam 7 adet çan bulunmaktadır. Pisa kulesinin en tepesine 294 basamaktan çıkarak ulaşılır.Kule inşa edilirken eğik olması planlanmamıştır.1. ve 2. katın inşaatından sonra herhangi bir eğiklik bulunmayan kulede 3. katın inşaatı ile birlikte eğilme başlamıştır.Bir çok çözüm inşaat süresinde denense de başarılı olunmamıştır.Bunun temel sebebi ise Pisa Kulesinin inşaatının yapıldığı alanın toprağının dolgun olmayan boşluklu bir toprak tipine sahip olmasıdır.
1173 yılında inşaatına başlanan Pisa Kulesi aralıklarla 1370 yılında tamamlanmış ve resmi yüksekliği 60 metre olarak belirlenmiştir.

 


Kulenin eğikliği üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Uzmanlar sebepleri konusunda pek çok fikre sahiptir. 1173 yılında atılan temel genel olarak mermer ve kireçten oluşmaktadır. Yuvarlak bir temel üzerine inşa edilen kule ince kum, deniz kabukları ve kil üzerine inşa edilmiştir. Kulenin güney tarafındaki toprak daha sıkıştırılabilir bir yapıya sahiptir. Ancak yıllar geçtikçe bina batmak yerine eğilmeye başlamıştır.
20. yüzyılda yapılan incelemeler bu eğikliğin kule inşa edildikten sonra ortaya çıktığını göstermektedir. Toprak katmanları üzerinde yapılan araştırmalar ise yer altı sularının killi toprağı alıp götürdüğü yönünde sonuçlar ortaya koymaktadır.

 

Gören insanlar ” bu kule nasıl devrilmiyor ” diye sorular soruyor kendi kendilerine. Bunu açıklayalım. Pisa kulesinin tepesinde güneye doğru sarkıtılmış olan bir çekül ortalama 4 metre açığa inmiştir. Yapıtın ağırlık merkezi kendi ana dairesinden kaldığı için kule devrilmiyor.

 

Bir zamanlar zemindeki çökme nedeniyle devrilmek üzereyken yapılan düzleştirme çalışmaları sayesinde Pisa Kulesi kurtarılmıştır.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık