DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Pirinç Nedir? Türkiye’deki ve Dünyadaki Prinç Türleri Nelerdir?

19.03.2014
162 kez görüntülendi

Pirinç Nedir? Türkiye’deki ve Dünyadaki Prinç Türleri Nelerdir?

Bu yazımızın konusu Türk mutfağının vazgeçilmezi, pirinç. Buğdaygiller familyasından gelen pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. Birçoğumuz, pirincin tek tip olduğunu düşünsek de pirinci tanımlarken beşe ayırmak mümkündür. Buyrun hepberaber pirinç ve pirinç çeşitlerini öğrenelim.

Pirinç

prinç

Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içerir. Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

Pirinç türleri

  • Uzun taneli pirinç: Uzun ve ince olan pirinç tanelerinin uzunluğu eninin 4 veya 5 katıdır. Pişirildiğinde hafif ve yumuşak olur.
  • Orta taneli pirinç: Uzun taneli pirinçle kıyaslandığında daha kısa ve geniştir. Uzunluğu eninin 2 veya 3 katıdır. Pişirilirken, uzun taneli pirince göre daha fazla yapışma eğilimi gösterir.
  • Kısa taneli pirinç: Kısa, tombul, hemen hemen yuvarlaktır.
  • Aromatik pirinç: Kendine has bir tadı ve aroması vardır.
  • Tatlı pirinç: Kısa ve tombuldur. Pişirildiğinde pirinç şeklini kaybeden tatlı pirinç, çok yapışkan Glutenli bir hal alır.

Pirinç, tipleri konusunda gösterdiği zenginliği çeşitlilik konusunda da gösterir. Dünya üzerine dağılmış, farklılıklar gösteren pirinç çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Basmati: Kuzey Hindistan’da köklerine rastlanan pirinç cinsi, uluslararası bir üne sahiptir. Fındığa benzer kokusuyla dikkat çeker.
  • Baldo pirinç: Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yerini alan baldo pirinç, Basmati pirincine oranla daha tombul tanelidir. Belirgin özelliği ise; daha az su çekmesi ve kokusuz olmasıdır.
  • Kokulu pirinç: Kendine has tadından dolayı tüm beğenileri üzerine toplar. Uzun taneli olan pirinçler arasında yerini alır ve yüksek kaliteye sahiptir.
  • Yabani pirinç: Kendine has siyah bir renge sahip olan yabani pirinç, Amerika ve Kanada’da yetiştirilir.
  • Kepekli pirinç: Besleyici değeri en yüksek pirinç çeşididir. Diğer pirinç türlerine göre daha fazla süre pişirmek gerekir.

Ekvator iklimi ve tropik iklimlerde yetişen pirinç en çok Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Bangladeş, Güney Amerika Kıtası ve Afrika’da tüketilir .

Çin mutfağında ekmek, fazla tüketilen bir madde olmadığı için, pilav ekmek yerine doyurucu madde olarak kullanılır. Pirinçten yapılan pirinç unu makarnası ve pirinç şarabı da yaygın olarak kullanılanlar arasındadır.

Japon mutfağında da aynı öneme sahip olan pirinç, Türklerdeki ekmek kültürünün yerini karşılamaktadır. Öğle ve akşam yemeklerinde, yan yemek olarak değerlendirilirken, sabahları çiğ yumurta ve soya sosu ile karıştırılarak ana yemek olarak tüketilir.

Tayland mutfağında, pilav olarak her öğün kullanıldığı gibi tatlılarda da kullanılan pirinç çeşitlerinin başında yasemin kokulu pirinç geliyor. Sade pirinç pilavı ise farklı bir görev üstlenerek acılı yemeklerin acısını hafifletiyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık