DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Pil Nedir? Pil Çeşitleri Nelerdir?

16.07.2014
112 kez görüntülendi

Pil Nedir? Pil Çeşitleri Nelerdir?

Günlük hayatta hemen hemen bütün elektronik cihazlarda kullandığımız pilin ne olduğunu ya da ne çeşit piller kullanıldığını hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda pilin ne olduğunu ve pil çeşitlerini sizler için incelmeye aldık.

PİL NEDİR?

Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirme yolu ile bu enerjiyi depolayan cisimlere pil denir.Yapılan bu dönüşüm tek taraflı ise pil primer yapıdadır.Prime yapı pilin tek kullanımlık ya da şarj edilememe durumudur.Eğer yapılan bu dönüşüm iki yönlü ise meydana getirilen elektrik enerjisi tekrar kimyasal enerjiye çevriliyosa bu yapıya da sekonder yani şarj edilebilir yapı denir.

PİL ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Volta Pili : Alexsander Volta’nıı 1800 yılında bulduğu bu pil temel çalışma prensibi elektrolit yerine sülfat asidin suda erimiş halini kullanmasıdır.Bu pili oluşturan elektronlar bakır ve çinko dur.Negatif kutbu çinko pozitif kutbu ise bakır oluşturmaktadır.Elektrik devresine bağlanmamış volta pilinin sahip olduğu potansiyel fark 1 volttur.Pilin sahip olduğu devre kapatıldığı zaman sahip olduğu 1 voltluk potansiyel fark hızla düşer.

Daniel Pili : Bir kabı ortadan ikiye bölerek ilk bölmeye ZnSO4 ün erimiş halini ikinci kaba ise CuSO4 ün erimiş halini koyarsak,ilk bölmeye çinko ikinci bölmeye bakır çubuk batırıldığında daniel pili yapılmış olur.Böyle oluşturulan bir pilde pozitif kutuplanma meydana gelmez ve bu nedenle bu pil bugün hala kullanılmaktadır.

Leclanhce Pili : Bu pilde elektrolit olarak nişadırın erimiş hali kullanılır.Pozitif kutup kömür negatif kutupta çinkodur.

Kuru Pil : Çinko kabın içine suda erimiş nişandır karıştırılarak yoğun bir hale getirilir.Bunu üzerine bu kaba kaplanmış bir kömür çubuk eklenir.Bu devre bitirildiğinde günümüzde kullanılan kuru pil elde edilmiş olur.Bu pilin taşınması diğer pillerden çok daha kolaydır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pil Nedir? Pil Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık