DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Pi Sayısı’nın Anlamı ve Tarihi

18.03.2014
46 kez görüntülendi

Pi Sayısı’nın Anlamı ve Tarihi

Matematiğin ve hayatımızın her alanında karşımıza çıkan Pi Sayısı (3,14) hakkında merak edilen bir çok soruyu uzmanlarımız cevaplıyor. Detaylı bilgi yazımızda gizli…

pi

Pi sayısı nedir?

Pi Sayısı, en basit söylemle, bir dairenin çevresinin çapına bölümüyle elde edilen matematik sabiti (herhangi bir nedenle ilgili sayı) anlamına gelir. Eskiden bu yana Pi Sayısı 3,14 olarak kabul edilmektedir.

Matematikçiler için olduğu doğa üstü bir sayı olarak kabul edilir. Öyle ki, bu sayı için yarışmalar bile düzenlenmektedir. Virgülden sonra en uzun basamaklı, yani 3,’den sonra, pi sayısı 73 milyar rakam içerir.  3.141592653… olarak devam eder ve devamında 73 milyar tane daha rakamdır. Çok eşsiz bir sayı olup, sonsuzlukta bile kendini tekrar etmeyen sayılardan oluşur. Ayrıca irrasyonel (virgülden sonra kendini tekrar etmeden sonsuza kadar süren sayılar) bir sayıdır.

TÜBİTAK, yayınladığı bir makalede Pi Sayısı‘nı şu flash resim (gif) ile göstermektedir:

pi sayısı örnek resim Pi Sayısının Anlamı ve Tarihi

 

Altına da şöyle bir not düşmektedir; Bir çemberin çapı 1 olduğunda, çevresi Pi’ye eşittir.

Pi Sayısı virgülden sonra sonsuz (irrasyonel) olduğu için, insanların doğum tarihi, vatandaşlık numaraları, okul numaraları, telefon numaraları gibi kombinasyon içerdiği söylenmektedir. Sonsuz olduğu için bu mümkündür. Bu yüzden yaşamın, doğanın, varlığın her şeyi Pi ile ilişkilendirilmektedir. Felsefe, fizik, matematik, mühendislik, kimya, bilim… Daha onlarcası bu sayıya önem göstermektedir.

Pİ SAYISI’NIN TARİHİ NEREYE DAYANIR?

Pi Sayısı‘nın tarihi Eski MısırlılarBabiller ve bir çok eski uygarlığa kadar dayanmaktadır. Babiller, tüm çemberlerin çevresinin çapına bölündüğünde sabit bir sayıya denk geldiğini anlamışlardı. Fakat o zamanlarda, onların hesabına p=31/8 ya da 3,125 olarak bilinmekteydi. Ne zaman 3.14 olarak kabul edildiği hakkında ise çeşitli rivayetler içermekle beraber, kesin bir tarih ortaya atılamamaktadır. Fakat, Isaac NewtonLeonhard EulerFabrice Bellard gibi ünlü isimlerin 3.14 olarak kabul ettiği bilinmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık