DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Peribacası Nedir? Peribacaları Nasıl Oluşur?

19.09.2014
326 kez görüntülendi

Peribacası Nedir? Peribacaları Nasıl Oluşur?

Doğanın kendi kendine oluşturmayı başardığı bazı güzellikler vardır.Bunlardan biri de ülkemizde bulunan peribacalarıdır.Peki bu peribacaları nasıl ortaya çıkmıştır,nasıl olmuşlardır?İşte şimdi okuyacağınız yazıyı bu soruyu merak edenler için hazırladık.

PERİBACASI NEDİR?

Tepe kısmında büyükçe bir taş bulunan uzun bir direk ya da piramit şeklindeki çakıl,taş ya da toprak birikintilerine peribacası denir.

PERİBACALARI NASIL OLUŞUR?

Dünya üzerinde pek çok bölgede peribacları bulunmaktadır.Ülkemizde ise peribacalarının yoğunluklu olarak bulunduğu yer Kapadokya bölgesidir.

Bu konuda uzman kişilerin yaptıkları çalışmalarında gösterdiği gibi Kapadokya çok uzun yıllar önce şimdikinden farklı bir yapıya sahipti.Bir iç denizdi.Bunu anlaşılmasının sebeplerinden biri de yapılan arkeolojik çalışmalarda ilkel deniz canlılarının bulunmasıdır.Ayrıca bu bölgede bunu dışında  Hasan Dağı,Erciye Dağı ve Güllüdağ gibi volkanik dağlar bulunmaktadır.Bu volkanik dağlar aktif hale gelip lav püskürtmeye başladıklarında yeryüzüne ulaşan bu lavlar burada yer alan iç denizi kurutmuşlardır ve lavlar denizin kuruması ile açılan boşluklara dolmuştur.Buradan da anlaşılacağı gibi peribacalarının oluşmasının temel nedeni iç denizi kurutan ve buraya yerleşen lavlardır.

Bölgede aktif olarak bulunan bu yanardağların püskürttüğü lavlar dağlar aktifliklerini kaybedene kadar bu çukurlarda tabakalar halinde birikmiştir.Bu lavlar önce yayılmışlar sonra sertleşmişlerdir, ve sertleşen bu lavların üzerine yeni lavlar eklenmiştir onlarda soğumuş ve bu döngü böyle devam ederek tabakalar oluşturmuştur.

Bölgede bulunan yanardağların aktiflikleri sona erdikten sonra bu seferde ortaya lavları ve kayaları aşındıran akarsular çıkmıştır.Bu akarsular ilk olarak derin vadiler oluşturmuşlardır.Ve oluşan bu derin vadilerde rüzgarında etkisiyle eğilen, bükülen yapılar meydana gelmiştir.Bu sayede peribacaları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır.Bu olayların sürekli olarak devam etmesi de peribacaların tam oluşumunu sağlamıştır.

Ancak doğa bu aşındırma sürecine devam etmektedir.Peribacaları nasıl aşınarak ortaya çıktıysa,aşınmaya devam ederek yok olacaktır ama bunun olması çok büyük zaman alacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Peribacası Nedir? Peribacaları Nasıl Oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık