DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Penisilin Nedir? Penisilini Kim Bulmuştur?

18.07.2014
113 kez görüntülendi

Penisilin Nedir? Penisilini Kim Bulmuştur?

Penisilin Nedir? Penisilini Kim Bulmuştur? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

PENİSİLİN NEDİR?

1928’de Fleming tarafından bulunan Penicillium Notatum adlı küfte keşfedilen antibiyotikitir.

PENİSİLİN NASIL KEŞFEDİLMİŞTİR?

Penisilin 1928 sonbaharında St Mary Hastanesinde Dr. Alexander Fleming tarafından bulunmuştur.Fleming o yaz tatile çıkmadan önce laboratuvarının güneş görmeyen bir kısmına bir takım kültürler koymuştur.Pryce ile birlikte bu kültürlerin antiseptik özelliklerini araştırıyorlardı.Tatil sonrası gelip kültürleri araştırırken bunların hepsinin farklı antisepik özellik gösterdiğini fark etmiştir.Daha sonra araştırmalarını yoğunlaştıran Fleming 13 Şubat 1929 günü Tıbbi Araştırmalar Kulübünde penisilini bulduğunu açıklamıştır.

Penisilin bulunduktan sonra penisilinin ilk kronik olarak yapılması 9 Ocak !929da gerçekleştirildi.Fleming bu sayede asistanlarından olan Startd Craddok un sinüs iltihaplanmasını tedavi etmeyi başardı ve steplekok türü mikroplar yok edildi böylelikle tedavi başlamış oldu.İlacın daha etkili olarak kullanılması 1931 yılında Sheffield gerçekleştirildi.Dr. C. G. Paine iki çocuk hastada doğuştan gelen görme bozukluğu,erişkin de ise daha ciddi hastalıkları penisilin iyileştirmeye başladı.Erişkin hastanın sağ gözüne düşmeye bağlı bir taş çarpmış ve buradan kopan küçük bir taş parçası göz bebeğinin arkasına girerek hasara neden olmuştu.Bu gözde oluşan rahatsızlık penisilinle temizlendi ve göz bu sayede taşı ameliyatlı bir şekilde alma noktasına geldi.Daha sonra ameliyat çok başarılı geçmiş ve kişi görme yeteneğine kavuşmuştur.

İlk başarılı penisilin tedavileri,bir takım yerel yatırımlar olarak kaldı ve penisilinin önemli bir kemoterapi tedavisi olarak görülmesi çok uzun zaman aldı.

Arıtılmış ilk penisilin ise Sir Wİlliam Dunn okulunda,1940 yazında Profesör Florey ve Yahudi Alman profesör Chain tarafından elde edildi. Prof. Florey, ortak çalışmalarının sonucunu, “Kemoterapik tedavi aracı olarak penisilin” başlıklı bir makalesiyle dünyaya duyurdu. Bu makale, 24 Ağustos 1940 günü, Lancet’te yayınlandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Penisilin Nedir? Penisilini Kim Bulmuştur?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Penisilin Nedir? Penisilini Kim Bulmuştur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık