DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Patlamış Mısır Nasıl Yapılır? Mısır Nasıl Patlatılır?

10.04.2014
143 kez görüntülendi

Patlamış Mısır Nasıl Yapılır? Mısır Nasıl Patlatılır?

Televizyonda güzel bir film seyrederken patlamış mısır yemenin keyfi bir başkadır. Marketten pakette patlamış mısır almak yerine, evde hazırlamak da en güzelidir. Hem tadını istediğiniz gibi ayarlarsınız hem de daha sağlıklıdır. Peki, bu konuyla ilgili nasıl seçeneklerimiz var, bir bakalım…

 

Evde mısır patlatmanın en kolay yolu tabii ki patlamış mısır makinesi kullanmak. Ama sadece tek bir işe yarayan bu ürün, çok da gerekli bir ürün değildir, çoğu kişinin evinde de bulunmaz zaten.

En klasik ve aslında en lezzetli yöntem, tencerede mısır patlatmaktır. Bir iki püf noktasına dikkat edersek harika sonuç almamız da garantidir. Önce 2-3 avuç mısırla tercihe göre 1-2 kaşık zeytinyağı ve ½ çay kaşığı tuzu bir tencereye koyalım. Ocağın altını yakalım, tencerenin kapağını kapamadan bir süre kavrulmalarına izin verelim, bu esnada da tencereyi hafifçe sallayalım.

Mısırların ufaktan açılmaya başladığı noktada tencerenin kapağını kapayalım ve tencereyi sürekli sallayarak mısırların patlamasını bekleyelim. Sallamazsak mısırların tencereye yapışması kaçınılmazdır. Ve patlama esnasında kapağı hiç açmayalım. Çünkü mısırlar füze gibi patladığından mutfağın her yanına saçılmaları mümkündür.

Patlama sesleri azalmaya başladığında ocağın altını kapatalım. Patlama sesi tamamen bittiğinde ise artık kapağımızı açıp mısırları büyük kaselere alıp afiyetle yiyebiliriz.

Peki, kırmızı biberli veya körili patlamış mısır ilginizi çeker mi? Cevabınız evetse mısırı, yağı ve tuzu tencereye aldığımız esnada ½ çay kaşığı toz kırmızı biberi veya ½ çay kaşığı köriyi ya da ikisi de ekleyebiliriz.

“Ben ne yağ ne de tuz kullanıyorum” diyenler ise tabii ki tencereye sadece mısırı koyarak da bu işlemi gerçekleştirebilirler.
Mikrodalga fırında da mısır patlatmak mümkün. Bunun için ısıya dayanıklı ve kapaklı bir fırın kabına ihtiyaç var. Mısırı, yağı, tuzu karıştırıp fırın kabına koymak ve kapağını kapatmak yeterli. 2-3 dakikada patlamış mısırımız hazır olacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık