DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Parlak Zekalı Çocuk Nasıl Anlaşılır?

23.04.2014
247 kez görüntülendi

Parlak Zekalı Çocuk Nasıl Anlaşılır?

Yaşamın kritik yılları olan erken çocukluk yıllarında çocukların objektif olarak gözlemlenmesi ve güçlü ve desteklenmesi gereken yönlerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Çocuğun öğrenme hızı onun bireysel farklılığı olabileceği gibi, çocuğun parlak veya üstün olması da onun bireysel farklılığını oluşturur.

k_08163010_untitled

Parlak çocuklar, dikkatini konu üzerinde yaş grubunun üstünde bir performans sergileyerek yoğunlaştırır. Anlatılanları dikkatle dinleyip, yeni bilgileri kolaylıkla öğrenirler. Tam olarak öğrenmeleri için ise az sayıda tekrar onlar için her zaman yeterlidir. Günün her vaktinde alıcı zihinleri açıktır. Konu ile ilgili farklı fikirleri vardır ve bu fikirlerini tartışmaktan hoşlanırlar. Sorulan sorulara her zaman bir yanıtları vardır. Akranları ile beraberken bu grubun “üst”lerini oluştururlar. Ezber yapmaları gerektiğinde bunda zorlanmazlar. Stratejileri kuvvetlidir, halk arasında kullanılan “uyanık” terimi bu çocukları tanımlamada rahatlıkla kullanılabilir.

Okul onlar için oldukça eğlenceli ve bilgi kaynağı olan bir yerdir, okulu genellikle çok severler. Kendilerine verilen sorumlulukları (ödev, proje vb.) zorlanmadan yerine getirirler. Eğer sorularına yanıt bulabiliyorlarsa, öğrendikleri kadarıyla tatmin olurlar. Fakat araştırmaktan ve yeni sorular bulmaktan asla vazgeçmezler.

İşte böyle durumlar parlak bir çocukta gözlemlenen durumlardır. Eğer anne-baba olarak çocuğunuzda böyle durumlarla karşılaşıyorsanız, öğretmeni ile iletişime geçip onun gözlemlerini de öğrenmelisiniz. Önemli olan çocuğa yaşına uygun, gelişimsel özelliklerine göre telkinlerde bulunmak ve bu farklılığından zaman zaman kaynaklanabilen (kendini üstün görme, her zaman önde olma isteği, inatçılık, bencillik, vb.) durumlar ortaya çıktığında ona diğer çocuklardan farklı olmadığını, her çocuğun iyi yapabildiği şeyler olduğunu ve onun da bazı şeyleri arkadaşlarından daha iyi yapabilmesinin normal olduğunu hissettirmelisiniz.

Hiçbir çocuk ilgisiz bırakılmamalıdır. Ama parlak çocuklarda durum biraz daha farklı olabilir. Çünkü parlak çocuklara ilgi gösterirken laf olsun diye bir şeyler yapıp, gerçek anlamda ilgilenmezseniz, bunun hemen fark edecektir. Bu durum onun için üzücü olmakla kalmayıp, size güveninin sarsılmasına neden olacaktır.
Çocuğunuza ilgi gösterirken onun zekasını ve yeteneğini kullanabileceği aynı zamanda da rahatlamasını sağlayacak durumlar yaratmalısınız. Örneğin puzzle, satranç, labirent ya da müzik çalışmaları bu çocuklar için rahatlatıcı olabileceği gibi birlikte kaliteli vakit geçirmeniz için size de ortam sağlayacaktır. Kültürel etkinliklere (sinema, tiyatro vb.) yine sizinle birlikte katılması onun için rahatlatıcı etkinliklerdendir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Parlak Zekalı Çocuk Nasıl Anlaşılır?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık