DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Paraşüt Nedir? Paraşütü Kim Bulmuştur?

03.08.2014
131 kez görüntülendi

Paraşüt Nedir? Paraşütü Kim Bulmuştur?

“Paraşüt Nedir? Paraşütü Kim Bulmuştur?” sorularının cevaplarına sizler için bu yazımızda yer vermek istedik.

Paraşüt Nedir? Paraşütü Kim Bulmuştur?

Gökyüzünde, boşluktan düşen cisimlerin hareketini yavaşlatmakta ve güvenle yeryüzüne inmesini sağlamakta kullanılan, güvenlik ve spor aracıdır. İlk yıllarda; arıza yapan uçak, helikopter gibi hava araçlarından güvenle atlayıp, güvenle yere iniş yaparak hayatta kalabilmek amacıyla piyasaya çıkan paraşüt günümüzde eğlence ve spor maksatlı bir çok dernek ve kulüp tarafından kullanılarak geliştirilmektedir. Bunlardan başka, savaş ve barış dönemlerinde havadan asker veya yiyecek bırakmak amacı ile de kullanılmaktadır. Uzay teknolojileri gelişip uzaya araç gönderilmeye başlanınca, uzaya gidip geri dönen uzay araçlarının yavaşlatılarak yere indirilmesinde de yaygın olarak paraşütler kullanılmaktadır.

Paraşütü tasarlayan ilk kişi Leonardo Da Vinci’dir. Havacı olarak paraşütü düzenli kullanan ilk kişi ise Jacques Garnerin‘dir.
Günümüz paraşütleri naylondan yapılıyor. Paraşüt, düzenli bir şekilde katlanarak paraşüt çantasının içine yerleştiriliyor ve boyutu bir sırt çantası kadar küçülebiliyor. İlgili kol çekildikten sonra açılan paraşütün üst bölümüne “kubbe” denir.
Kubbeyi oluşturan bez, birbirine dikilmiş ayrı parçalardan oluşur. Böylelikle kubbe kısmının dayanımı arttırılmış olur. Kubbe iplerle paraşütçünün üzerinde bulunan kıyafetine bağlıdır.

Paraşütün içinde bulunduğu ve kuşama bağlı olan çanta, paraşütçünün önüne ya da arkasına takılır. Paraşütün açılmasını sağlayan kol, paraşüt çantasının dışında paraşütçünün üzerinde bir yere sabitlenir. Paraşütçü, düşüş anında bu kolu çekerek, paraşütün çantadan çıkıp açılmasını sağlar. Böylece, paraşütçünün düşüşü yavaşlar ve yere güvenli bir şekilde inmesi sağlanır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık