DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Özgürlük Anıtı’nın Tarihi Nedir? Neden Yapılmıştır?

21.03.2014
279 kez görüntülendi

Özgürlük Anıtı’nın Tarihi Nedir? Neden Yapılmıştır?

New York’a hatta Amerika’ya gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken bir yapıt: Özgürlük Anıtı. Özgürlük Heykeli ya da Anıtı (özgün adıyla Statue of Liberty), Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinin Manhattan bölgesindeki Liberty Island (Özgürlük Adasında) ‘da bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’’nin kuruluşunun yüzüncü yılını simgelemesi açısından inşa edilmiş bir neoklasik, anıtsal heykel ve gözlem kulesidir.

ozgurluk-aniti

Ögürlük Heykeli nin Tarihi

Özgürlük Heykeli, Fransa’da inşa edilmiş ve bu ülke tarafından 100. Yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye edilmiştir. Aslında bu eserin ilk yapılma nedeninin Amerika ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Özgürlük Heykeli Neden Yapılmıştır

Özgürlük Heykeli’nin yapılmasının nedeni, Osmanlı Devleti tarafından, Osmanlı yönetimindeki Mısır’da, Süveyş Kanalı üzerinde yer alan bir limana konulmak üzere talep edilmiş olması idi. Ancak, sonraki dönemde heykelin bu bölgeye konulmasının huzursuzluk çıkaracağı yönündeki endişe nedeni ile Kavalalı Hidiv İsmail Paşa’nın heykelden vazgeçmiştir. Heykelin yapımı için dönemin padişahı Sultan Abdülaziz peşinat ödemiş olduğu halde heykel Osmanlı’ya hiç gelmemiştir.

Özgürlük Heykeli Kaç Metre

93 Metre yüksekliğe sahip olan heykelin yapımında bakır ve çelik kullanılmıştır. Yeşil renkteki bu eserin mimarı ise Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’dir. Heykelin alımından vazgeçilmesi nedeniyle eser Paris’te kapalı bir alanda muhafaza edilmeye başlanmıştır.

Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin 100. kuruluş yılını kutlamak için bir hediye arayışına giren Fransa aynı mimardan ricada bulununca hazırda bulunan bu heykelden istifade etme kararı alınmış, bazı değişiklikler yapılarak bugünkü şekli ile Özgürlük Heykeli ortaya çıkarılmış ve Amerika’ya yollanmıştır. Heykele son şeklinin verilmesi ile ilgili çalışmalarda Frederic Auguste Bartholdi’ye, Eyfel Kulesi’nin mühendisi olan  Gustave Eiffel de yardım etmiştir.

Özgürlük Heykeli’nin yapımı 1884 yılında Fransa’da tamamlanmıştır. Ancak, Amerika’ya gönderilebilmesi için heykelin parçalara ayrılması gerekti. 1885 yılında heykel 350 parçaya ayrılarak sandıklarla New York’a gönderilmiştir. New York’ta oluşturulmuş olan kaide üzerinde bu parçalar yaklaşık dört ay gibi bir süre içinde birleştirilmiş ve heykel 28 Ekim 1886 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Özgürlük Heykeli ne Nasıl Gidilir

Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek isteyenler heykelin bulunduğu Liberty Adası’na bir feribot ile ulaşmaktadırlar. Merdivenler yardımı ile heykele çıkılabilmektedir. Heykelden, ağırlıklı olarak New York Limanı’nı kapsayan eşsiz bir manzarayı seyredebilmek mümkündür.

Paris’te daha küçük ebatlarda olan ve Atlas Okyanusu’na doğru bakan bir benzeri bulunan Özgürlük Heykeli, 1984 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık