DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

OTOMATİK PARK SENSÖRÜ NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

15.04.2014
482 kez görüntülendi

OTOMATİK PARK SENSÖRÜ NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

Araba kullanmaya başlayanların en büyük sıkıntılarından biriside geri geri gidip arabayı park etmektir. Gelişen teknolojiyle birlikte yeni model araçlara uygulanan park sensörü sayesinde artık çarpma korkusu olmadan rahat bir şekilde aracınızı park edebilirsiniz. Geri geri giderken aracınıza yaklaşık 1 metre kala park sensörü sizi uyarmaya başlar. Çarpma mesafesini dijital ekranda göstererek park mesafenizi ayarlamanıza yardımcı olur. Önceden hepiniz görmüşsünüzdür. Biri araba park ederken bir kişi aşağı iner gel abi gel derdi. Artık bu günler mazide kaldı. Park sensörü hayatınızı kolaylaştırmak adına tasarlanan bir teknolojik ürün haline geldi. Bu yazımızda sizlere bu mucize park sensöründen bahsedeceğiz…

 

Bu sistem nasıl çalışmaktadır?
Aracın ön tamponunda hem sağ hem de sol tarafta yerleştirilmiş sensörler vardır. Bu sensörler kullanılarak yapılır. Tabi ilk iş önce yine sürücüye kalır. Sürücü park etmek istediği yere gelince otomatik park sistemini çalıştırır ve bahsi geçen sensörler park edilecek yeri algılayarak işleme geçerler.

Sürücü Ekrandan hangi rotayı izleyeceğini ekrandan izleyerek uygun pozisyon aldıktan sonra aracını geri vitese alır. Bu aşamadan sonra artık direksiyon kontrolü sürücüden çıkar ve akıllı  park sistemine geçer. Sürücüye düşen şey sadece gaz ve fren ayarlamasını yapmaktır.
Araç otomatik olarak geri geri gelmesi gereken yere gelince sürücü bu sefer vitesi öne ya da B konumuna getirir ve yine direksiyon otomotik sistemde ve gaz ve fren pedalı sürücüde olduğu halde araç ön tarafa doğru uygun şekilde hareket eder. Yerin durumuna veya dar olup olmamasına bağlı olarak bu manevralar bir kaç kez daha tekrarlanabilir.

 Gerekli yere araç geldikten sonra sürücü sistemden çıkar.

Bu sistem otomobilde yer alan tekerlek hız sensörlerinden, direksiyon açı sensöründen, direksiyon tork sensörü vb. bir çok özellikten faydalanılır. Hepsinden bilgiler toplanır ve sistemde toplu bir şekilde yorumlanıp hassas bir şekilde değerlendirilir.

Sistem kolaylık yanında yakıttan, zamandan ve emekten tasarruf sağlarken aracın çarpma yada çizme gibi bir riski de olmamaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık