DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Osmanlı Padişahlarının Hobileri Nelerdir?

08.07.2014
113 kez görüntülendi

Osmanlı Padişahlarının Hobileri Nelerdir?

Osmanlı padişahlarının hepsinin tarihte çok büyük yerleri vardır.Kimi kazandığı savaşlarla,kimi getirdiği yeni uygulamalarla,kimi de yaşadığı entrikalarla yaşadıkları dönemde çok büyük izler bırakmışlardır.Peki bu büyük izler bırakan padişahların hiç gündelik hayatlarında neler yaptıklarını,nelere merak duyduklarını düşündünüz mü?Bu yazımızda Osmanlı padişahlarının yapmaktan keyif aldıkları şeyleri inceleyeceğiz.

OSMANLI PADİŞAHLARININ HOBİLERİ NELERDİR?

  1. FATİH SULTAN MEHMET : Fatih Sultan Mehmet’in bahçıvanlığa karşı özeli bir ilgisi vardı.Bu meslekte kendine çok güvenir ve kendini iddialı olarak görürdü.Bu yüzden boş vakitlerinin çoğunda bahçıvanlıkla uğraşır bundan da büyük mutluluk duyardı.
  2. I. MAHMUT : I. Mahmut mühür kazıcısı,hilalci ve kuyumcu olarak bilinirdi.Ortaya çıkardığı ürünleri çarşıda satar elde ettiği parayla da sadaka dağıtır bundan büyük keyif alırdı.
  3. II.ABDÜLHAMİT : II.Abdülhamit’in atıcılık,binicilik ve yüzücülük gibi merakları vardı.Silah kullanmakta da epey iyiydi, madalyaları ortasından deler,nişan alarak ismini yazardı.II.Abdülhamit aynı zamanda usta bir marangozdu.
  4. II.BEYAZIT : II.Beyazıt okçuluğa bir hayli meraklıydı ve bu nedenle ülkedeki ok ve yay ustalarını İstanbul’da toplamış onlara özeli bir çarşı açtırmıştı.
  5. III.MEHMET : III.Mehmet kaşık ustası ve aynı zamanda iddialı bir şairdi.2 farsça,2 de arapça olma üzere toplam 4 tane divanı bulunmaktadır.
  6. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN : İyi giyinmekten çok büyük keyif alırdı.Babası gibi kendisi de kuyumculuğa büyük merak duyardı.Komutanlık ve yöneticilikte ne kadar iddialıysa şiirde de o kadar iddialıydı.Muhibbi mahlasının kullandığı divanında 2.779 gazel bulunmaktadır.
  7. I.AHMET : I.Ahmet de bir kaşık ustasıydı.Okçular için fil dişi yüzükler yapardı.
  8. II.OSMAN : II.Osman küçük yaştan beri sarraçlığa ilgi duymuş,bindiği atların eğerlerini kendisi yapmıştır.
  9. Deli İbrahim diye bildiğimiz sultan hacıların asalarına hilal yapardı.
  10. YAVUZ SULTAN SELİM : Yavuz Sultan Selim’in en büyük tutkusu kuyumculuktur.Farsça bir divanı vardır ve Almanya’da basılmıştır.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık