DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Oryantiring Nedir? Kuralları Nelerdir?

05.07.2014
585 kez görüntülendi

Oryantiring Nedir? Kuralları Nelerdir?

Oryantiring Nedir? Kuralları Nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

ORYANTİRİNG NEDİR?

Oryantiring, sporcuların elinde bulunan haritayla bulundukları arazi içerisinde zaman karşı yarıştıkları bir spor türüdür.Yapıldığı yerler olarak çeşitli araziler olsa da çoğunlukla ormanlık arazide yapılmaktadır.

ORYANTİRİNG TARİHİ

Bu sporun ismi, ingilizce olan orienteering kelimesi ile isveççe olan orientering kelimelerinden günümüze geçmiştir.1961 yılında Uluslararası Oryantiring Federasyonu kurulmuştur.

ORYANTİRNG KURALLARI

Oyunda en temel olarak yarışmacılar kendilerine verilen hedefler en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar.Hedeflerin koyulduğu noktalarda turuncu-beyaz bayraklar bulunmaktadır.Sporcular bayrakta bulunan zımbayı ellerindeki fişe basarak hedefi bulduklarını kanıtlarlar.Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık bu işlem için bir takım teknolojik ekipmanlarda kullanılmaktadır.Tüm hedeflere ulaşamayanar genellikle oyundan ihraç edilirler.Yarışmacıların parkur içinde karşılaşmaları durumunda birbirlerini izlemeleri yasaktır.

ORYANTİRİNG  ARAÇLARI

  1. Harita:Oyunun haritası bölgedeki topoğrafik (sular,yükseklikler,ormanlar) özellikleri gösteren bir haritadır.Genel olarak haritanın ölçeği 1:5.000 – 1:25.000 arasında olur.Harita yarışmayı hazırlayanlar tarafında yapılır ve haritanın eksiksiz bir şekilde hazırlanması yarışın doğru bir şekilde sürdürülebilmesi için çok önemlidir.Hazırlanan bu haritalar yarışmadan hemen önce sporculara verilir.
  2. Kontrol Kartı:Yarışmacılar kontrol noktasında bulunan bayraklardaki zımbaları bu kartlara basarlar ve kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar.
  3. Pusula:Kullanımı zorunlu olmasa bile harita denince akla hemen pusula gelir ve bu ikisi ayrılmaz bir bütündür.Pusula yarışmacıların yarış esnasında yön bulmalarını kolaylaştırır.
  4. Kıyafet:Rahat bir spor gibi gözükse de oryantiring sporu için kıyafet seçimi çok önemlidir.Rahat kıyafet seçimi başta olmak üzere seçilen bu kıyafetin zorlu doğa şartlarına da göğüs germesi gerekmektedir.,
  5. Ayakkabı:Tıpkı kıyafette olduğu gibi oriyantiring sporunda ayakkabıda büyük önem taşımaktadır.Doğru bir ayakkabı seçimi sporcunun yarışı çok daha verimli geçirmesine olanak sağlar.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Oryantiring Nedir? Kuralları Nelerdir?, 3.0 out of 10 based on 1 rating

Oryantiring Nedir? Kuralları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık