DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Oruçluyken Duş Almak Orucu Bozar Mı?

25.10.2014
76 kez görüntülendi

Oruçluyken Duş Almak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken banyo yapılır mı? Banyo yapmak orucu bozar mı? gibi sorularınızın cevaplarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

DUŞ ALMAK ORUCU BOZAR MI ?

Öncelikle boğazımızdan aşağı su kaçırmadığımız takdirde duş almanın oruç üzerinde hiçbir negatif etkisi yoktur.Orucu üç şey bozar; bunlar yemem yemek,birşeyler içmek ve cinsel olarak bir etkileşimde bulunmaktır.Bu yüzden duş almamızda ve hatta uyandığımız zaman gusul yapmamızda hiçbir sakınca yoktur.Bahsettiğimiz gibi oruçluyken duş alma konusunda dikkat etmemiz gereken nokta boğazımızdan su kaçırmamaya ve su yutmamaya dikkat etmektir.Bunlara dikkat etmeyip su yuttuğumuz zaman orucumuz bozulacaktır.

Hicretin ikinci yılında Müslümanlara farz kılınan oruç,dinimizin ibadetlerinden biridir.Orucun esası sadece yemek,içmek ya da cinsel temastan uzak durmak değildir aynı zamanda kötü söz ve davranışlardan da uzak durmaktır.Bu nedenle oruç tutarken midemizi yiyecek ve içeceklerden uzak tuttuğumuz kadar dilimizi yalandan,ellerimizi,gözlerimizi ve kulaklarımızı haramdan ayaklarımızı da kötü işlerden uzak tutmamız gerekir.

Ağızdan ya da burundan su almadıkça abdestimiz bozulmamaktadır.Bununla ilgili Hz.Aişe ve Ümmü Seleme validelerimiz Peygamberimizin ramazanda imsaktan sonra boy abdesti almış olduklarını haber vermişlerdir.Yani geceden cunüp olarak imsak vaktine girmek oruca zarar vermez ve oruç tutarken boy abdesti almak orucu bozmaz.

Buna ek olarak İmam-ı Azam serinlemek için suya girmeyi ya da üzerine ıslak elbise giymeyi din açısından doğru bulmadığını beyan etmiştir.Oruçluyken denize ya da nehire girip uzun vakitler yüzüldüğünde büyük ihtimalle ağıza su kaçırılacağından oruç bozulacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık