DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Orta Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

20.08.2014
52 kez görüntülendi

Orta Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çocukken karşılaşılan ve çok şiddetli geçen bir takım rahatsızlıklar vardır.Bunlardan bir tanesi de orta kulak iltihabıdır.Peki nedir bu orta kulak iltihabı, belirtileri nelerdir? İşte bu yazımızda sizler için bu sorulara cevap olabilecek bilgiler vermeye çalıştık.

ORTA KULAK İLTİHABI NEDİR?

Kulak yapısı olarak,orta kulak kulak zarından hemen sonra gelen kısımdır.Orta kulakta ses iletiminden sorumlu çekiç,örs ve üzengi kemikleri bulunmaktadır.Orta kulağın hemen devamında genize açılan bir yapı bulunmaktadır ve bu yapı östaki borusu adını alır.Bu borunun görevi kulaktaki basınç farkını dengelemektedir.

Orta kulak iltihabına en çok küçük çocuklarda rastlanmaktadır.Bunu nedeni ise bakterilerdir.Orta kulak iltihabı ikiye ayrılır ve bunlar akut ve kronik orta kulak iltihaplarıdır.

Akut iltihap soğuk algınlıkları ve boğaz rahatsızlıkları sonucu görülür östaki borusunun şişmesi ile meydana gelir.Bakteriler östaki borusunda birikir.Kronik orta kulak iltihabı ise; geçmesi zaman alan ve sürekli tekrarlayan iltihaplardır.Eğer kişi 6 ayda 3 defa ya da daha fazla orta kulak iltihabı geçirdiyse bu kronik orta kulak iltihabı sayılmaktadır.Bu durumda kişide başka hastalıklar olduğu kabul edilir.Sinüzit,geniz eti gibi.

Bu hastalığın çocuklarda sık görülmesinin nedeni,çocukların östaki borularının kısa olmasındandır.Bu nedenler kulağa ulaşan bakteriler kolay bir şekilde östakiye geçebilirler.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ?

  • Orta kulak iltihabının en yaygın belirtisi kulakta yaşanan şiddetli ağrılardır.
  • Bunu dışında işitme kaybı ve ateş çıkması da yaygın belirtiler arasındadır.
  • Basınç artışı kulakta dolgunluk hissi  ortaya çıkartır ve bu da bebeklerde huzursuzluk,iştahsızlık gibi sonuçlar doğurur.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Orta Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık