DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.69 TL

Orhun Alfabesi Nedir? Orhun Alfabesi Kaç Harften Oluşur?

23.07.2014
167 kez görüntülendi

Orhun Alfabesi Nedir? Orhun Alfabesi Kaç Harften Oluşur?

“Orhun Alfabesi Nedir? Orhun Alfabesi Kaç Harften Oluşur? Kimler tarafından kullanılmıştır?” sorularının cevaplarından oluşan yazımızı siz değerli okuyucularımıza armağan ediyoruz.

Orhun Alfabesi Nedir?

Bir diğer ismiyle Orhun Alfabesi, Göktürkler tarafından kullanılmıştır. Türkler asırlar boyu göçebe olarak yaşamışlardır, bu yüzden yazı yazmaya ihtiyaç duymamışlardır. Yerleşik hayata geçtiklerinde yazı yazmaya ihtiyaç duymuşlardır. Türklerin oturmuş haldeki ilk yazı sistemi Orhun Yazıtları’nda yazılı olan harflerin kullanıldığı sistemdir. Bu yüzden alfabe Orhun Alfabesi olarak adlandırılır. Orhun Alfabesinden daha önce yazılmış olan Yenisey Anıtları’nda da benzer bir alfabe sistemi kullanılmıştır, fakat alfabe bu isimle anılmamaktadır Orhun ismi ile anılmaktadır. Bunun sebebi de Yenisey’deki alfabe sisteminin, Orhun yazıtlarındaki Alfabe sisteminin temelini oluşturması ve henüz oturmamış olmasıydı. Gök Türkler, Uygurlar, Kırgızlar tarafından doğduğu coğrafyada kullanılan Orhun yazısı, bazı Türk boylarınca Avrupa’ya da taşınmıştır. Hatta 16. yüzyıla kadar Macaristan’da Sekeller arasında kullanıldığı bilinmektedir.

Orhun Alfabesindeki Harfler

Orhun Alfabesi’nde 38 harf vardır. Orhun alfabesinin temeli olarak görülen Yenisey yazı sisteminde 150’den fazla işaret vardır. Bu işaretlerin çok olduğunun farkına varan Göktürkler, gereksiz olanları çıkararak bu harflerin sayısını 38’e kadar indirdiği tahmin edilmektedir. Bu harflerin 4 tanesi ünlü, geriye kalan 34 tanesi ünsüz harflerdir. Doğal olarak Türkçe’de bu kadar sessiz harf bulunmaz. Bu durumun nedeni Orhun Alfabesi’nde birçok sessiz harfin iki işaret ile gösterilmesidir. Somutlaştırılırsa,yanındaki harfin kalın ya da ince oluşuna göre, “b,d,g,ğ,l,n,r,s,t,y” seslerini veren ikişer adet harf mevcuttur. Yani “bilge” sözcüğünü yazarken kullanılan “b” ile “bars” sözcüğünü yazarken kullanılan “b” birbirinden farklıdır. Ayrıca “ık,ok,nç,yn” gibi çift ses, çift ünsüz işaretleri de mevcuttur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık