DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

07.08.2014
58 kez görüntülendi

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Obsesif kompulsif bozukluk halk arasında takıntı olarak adlandırılır. Bu hastalığa sahip kişilere ise takıntılı denir. Bu takıntılar genellikle temizlik takıntısı olarak görülür. Tabi temizlik dışında çok farklı türde takıntılarda mevcuttur. Bu yazımızda obsesif kompulsif bozukluk nedir sorusunun cevabını sizlerle paylaştık.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) bir tür endişe bozukluğudur. Obsesif-kompulsif bozukluk olan kişiler istem dışında tekrar eden fikirler, düşünceler, hisler ve takıntılara sahiptirler. Hasta kişiler kafasında meydana gelen saplantılı düşüncelerden kurtulmak için zorlayıcı bir hareket yapmak zorunda kalırlar. Obsesif kelime anlamı saplantı, kompulsifin ise zorlayıcıdır. Saplantılı düşünceler sonucunda yapılan hareketler anlık bir rahatlama sağlarken bu hareketlerden tamamen vazgeçirilmesi endişelerini arttırabilir. Hastanın aklına düşen düşünceler, fikirler genellikle üzücü, negatif ve bunaltıcıdır. Hasta bu düşünceleri kafasından uzaklaştırmak istese de beyin kendi düşünceleri gibi o düşünceleri de kabul görür. Kişinin kendisine de anlamsız gelen bu düşüncelerden kurtulması hiç kolay değildir. Kompulsif yani zorunlu davranışlar hastayı çok rahatsız eder. Hasta tarafından saplantılı düşünceler sonucunda tekrar tekrar yapılmış, kalıplaşmış, zevk alınmayan davranışlar sergilenir. Hasta bu davranışları sergileyerek endişe ettiği olayları engellediğini hisseder ve kısa süreli bir rahatlama yaşar. Bu davranışların bastırılması oldukça güçtür ve karşı koymak mümkün değildir. Eğer bu davranışlara ve saplantılara karşı gelinmeye çalışılırsa endişeler daha kötüye gidebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisi için mutlaka psikolog ve psikiyatristten  yardım alınmalıdır. Doktor tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir. Tedavinin amacı var olan hastalığı tedavi etmek ve tekrarlamamasını sağlamaktır. Bu tedavi sırasında hastanın kendisini eğitmesi de çok önemlidir.

Tedavinin başlarında bilişsel ve davranışçı tedaviyi oturtmak ve tedavi dozunu ayarlamak amacı ile haftada en az bir kez doktor kontrolüne gitmek gerekir. Hastalık yatıştıkça kontroller seyrekleşir, tamamen düzeldikten sonra da yılda bir kez bile olsa kontrole gitmekte fayda vardır. 

Bilinen iki çeşit tedavi yöntemi vardır;

  • Seçici serotonin gerialım inhibitörleri kullanımı
  • Bilişsel davranışçı tedavi uygulaması

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık