DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Nirvana Nedir? Nirvanaya Nasıl Ulaşılır?

10.08.2014
216 kez görüntülendi

Nirvana Nedir? Nirvanaya Nasıl Ulaşılır?

Hepimizin belkide bir müzik grubu olarak bildiği nirvana gerçekte nedir?İşte bu yazımızda sorunuzun cevabını bulabilmeniz için nirvanayı ve nirvanaya nasıl ulaşıldığını mercek altına aldık.

NİRVANA NEDİR?

Budizm inancına göre tüm tutkularından arınmış,hayatın döngüsünün ışına çıkmayı başarabilmiş kişinin varabileceği,ulaşacağı son noktadır.Bu noktada acı ve bilgisizlik diye bir şey yoktur.Kişi her türlü dünyevi kaygıdan,kendi problemlerinden kurtulur,hayatla ilgili emelleri önemsizleşir yani bilgeliğe,bağımsızlığa erişir.

Budizm,yaşamın sürekli insanın karşısına acılar çıkardığını ve bunu bitmek tükenmek bilmeyen bir döngü olduğun, bu döngünün sebebinin tutkular,tutkuların sebebinin de cahillik olduğunu savunur.Böyle düşünülen bir inanç olan budizm,insanların bir takım tutkular ve hırslar sonucu etrafındaki maddelerin çekiciliğine kapıldığını bunu da yaşamın gerçek sırlarına ulaşmalarını engellediğini düşünür.Halbuki bilge olan kişi tüm bunlardan sıyrılabilir ve bağımsızlığa erebilir.İşte ulaşılan bu son nokta nirvanadır.

NİRVANAYA NASIL ULAŞILIR?

Reenkarnasyona inanan dinler Hinduizm,Caynacılık,Budizm,Sihlik ve Asya dinleridir.Bu dinlerin ortak olarak kabul ettiği karman adında bir kavram bulunmaktadır.Karmana göre herkesin şu an ki hayatında yaptıklarının sonucu bir sonraki hayatında çıkmaktadır.Hinduizme göre de reenkarnasyon bireysel ruh ile mutlak ruhun arasındaki ilişkinin kavranması ile son buluyor.

Caynacılığa göre de,karmanın yoğunluğunu kişiler ve kişilerin eylemleri belirlemektedir.Bu nedenle ruhlar arası geçiş yaşandıktan sonra eski karmanın yükü ile yeni karmanın yükü birbirine ekleniyor.Ortaya çıkan bu ilişki ruhun özgürleştirilmesinin ve kurtulmuş ruhların arasına katılmasını sağlıyor.

Budacılık ise ruhların bedenden bedene geçtiği inancını savunmaktadır.İnsanların ruhları ölümler birlikte yok oluyor ancak bu yok oluş onları nirvanaya ulaştırıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Nirvana Nedir? Nirvanaya Nasıl Ulaşılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık