DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Nelson Mandela Kimdir? Nelson Mandela Ne Zaman Ölmüştür?

14.08.2014
106 kez görüntülendi

Nelson Mandela Kimdir? Nelson Mandela Ne Zaman Ölmüştür?

Geçtiğimiz günlerde doğum günü olan ve google tarafından doodle ‘ı yapılan Nelson Mandela kimdir, ne zaman vefat etmiştir gibi merak edilen soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

 

 

 

Nelson Mandela Kimdir?

Nelson Rolihlahla Mandela 18 Temmuz 1918 tarihinde dünyaya geldi. Kabile adı Madiba olan Mandela Güney Afrika Cumhuriyetinin ilk siyahi devlet başkanıdır. Nelson Mandela Tembu kabilesinden gelmektedir. Eğitim hayatını Fort Hare Üniversitesi ve Witwatersrand Üniversitesi’nde hukuk okuyarak tamamlamıştır. Mandela, ayrımcılık karşıtı aktivist eylemleriyle tanınır. Devlet başkanı seçilmesi 1994 yılında gerçekleşmiş ve seçimlere bütün halk katılmıştır. Irkçılığı engellemek, fakirliği azaltmak ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak görüşünde olan Nelson Mandela siyasi hayatı boyunca bu konulara odaklanmıştır. Siyasi görüşü, demokratik sosyalist olarak tanımlanabilir. Her zaman sömürge karşıtı hareketleri benimseyen ve destekleyen bir akvisttir. Gençlik yıllarından ANC partisine katılarak gençlik kollarının kurucu üyesi olarak anılmaya başlandı. Bir yandan avukatlık yapan Mandela kışkırtıcı aktiviteler nedeniyle tutuklandı. Daha sonrasında serbest bırakıldı fakat Güney Afrika Komünist Partisi ile birlikte devlet hedeflerine saldırılar planlaması üzerine ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. 27 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılan Mandela, ANC başkanı oldu. Devlet başkanı seçildiğinde yeni bir anayasa yürürlüğe koydu ve Doğruluk ve Uzlaşma Komisyonu’nu geçmişteki insan hakları ihlallerinin tespit edilmesi için görevlendirdi. 1993 yılında Nobel Barış Ödülünü aldı. Hayatı boyunca 250 adet ödül aldı. 1999 yılında görev süresi doldu ve yeniden seçimlere girmeyi reddetti. Mandela’nın yerine seçimler sonucunda yardımcısı Thabo Meiki seçildi. Siyasi hayatından sonra Mandela AIDS ve yoksullukla mücadele konularında aktifliğini sürdürdü.

Nelson Mandela Ne Zaman Ölmüştür?

Nelson Mandela 8 Haziran 2013’te sağlık problemleri nedeniyle hastaneye kaldırıldı.  5 Aralık 2013’te hastalığa yenik düşerek hayata gözlerini yumdu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık