DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Neden Unuturuz?

08.07.2014
73 kez görüntülendi

Neden Unuturuz?

Günlük hayatımızda bizden bağımsız olarak gelişen olayların o akışına o kadar kapılıyoruz ki çoğu zaman bir gün içerisinde yaptığımız şeyler kendi planladıklarımız değil hayatın bize sundukları doğrultusunda oluyor.Bu kadar yoğun,stresli ve telaşlı günler yaşayan bizler doğal olarak gün içerisinde bazı şeyleri unutabiliyoruz.Peki hiç düşündünüz mü insan neden unutur?Unutmanın asıl sebebi nedir? İşte bu soruların cevaplarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Unuturuz?

Neden unuturuz dan önce isterseniz biraz unutmak eylemi üzerine bir şeylerden bahsedelim.Unutmak hepimizin bildiği gibi öğrenme ile zıt bir eylemdir.Yani unutkanlık durumunda öğrenilenler insan zihninde bir daha canlanamaz.Fizyolojik kuramlara göre unutma eylemi; öğrenilen şeylerin ya da anıların zamanla hafızadan silinmesi sonucu oluşur.Koşullu yolla öğrenme kuramına göre ise; pekiştirilemeyen tekrarlar uyaran etmenler ile verilen tepkiler arasında kopmaya neden olur ve unutma bunu sonucunda gerçekleşir.Bunu dışında öğrenilen birçok şey ya da hatıralar unutulmamasına rağmen hatırlanmayabilir.Bu baskı kavramı ile açıklanır.Sonuç olarak kişiye acı veren olaylar hatırlanmamak istenebilir ve bilinçten uzaklaştırılarak bilinç dışında bırakılır.

HATIRLAMA VE UNUTMA ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VARDIR?

Unutma eylemindeki önemli olaylardan biri kişinin öğrenmek istediği şeye ne kadar odaklandığıdır.Kişi bir şeyi öğrenmeye ne kadar odaklandıysa,onun için ne kadar istekliyse bunun doğal bir sonucu olarak unutma o kadar az, hatırlama da bir o kadar fazla olur.

Eğer öğrenme sırasında öğrenme işlemi yarıda kesilirse,hatırlama tamamlanan öğrenmelere nazaran daha fazla olur.İlk bakışta biraz enteresan gibi dursa da durum bundan ibaret.

UNUTMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

 

Öğrenmeyle hatırlama arasındaki geçen süre içinde yeni bir öğrenmenin gerçekleşmesi, ilk öğrenilenlerin bellekte saklanmasına olumsuz bir etki yapar ve ilk öğrenilenleri hatırlama miktarı düşer. Buna ” geriye doğru engelleyici” ya da ” geriye ket vurma” denir. Bu olgu aşağıdaki gibi bir deney düzeniyle araştırılarak saptanmıştır. Böyle bir çalışmada iki gruba da ( A ) öğrenmesi yaptırılmış, daha sonra deney grubuna ( B ) öğrenmesi yaptırılırken,kontrol grubu dinlenmeye bırakılmış, yeni bir öğrenme yapmamıştır. Bir süre sonra uygulanan hatırlama testi sonucunda deney grubunun, kontrol grubuna göre daha az şeyi hatırladığı görülmüştür. Diğer bir deyişle, sonraki öğrenme önceki öğrenmenin hatırlamasına ket vurmuştur. 

” İleriye ket vurma ” ya da ” ileriye doğru engelleyici ” etki olarak tanımlanan durumdaki deney düzeni ise aşağıda görüldüğü şekilde hazırlanır. 

Burada deney grubu ( A ) öğrenmesini yaparken, kontrol grubu dinlenir. Sonra her iki gruba da ( B )öğrenmesini yapar. ( A ) öğrenmesini yapan deney grubu, yalnızca ( B ) öğrenmesini yapan kontrol grubuna göre ( B ) öğrenmesini daha az hatırlar. Başka bir deyişle, önceki öğrenme sonraki öğrenmenin hatırlanmasını bozmuş, ket vurmuştur. 

İleriye ve geriye ket vurma ya da bozucu etkini olup olmaması, iki öğrenme işlemi arasındaki benzerliğe bağlıdır. Eğer iki öğrenme malzemesi birbirine çok benziyorsa, bozucu etki çok az olur ya da olumlu aktarma olur; öğrenilen malzemeler hem daha kolay öğrenilir hem de daha kolay hatırlanır. Bunun tersine, iki öğrenme malzemesi birbirinden çok farklıysa bozucu etki, ket vurma çok az olur. Çünkü birbirine benzemeyen iki öğrenme arsında olumlu ya da olumsuz aktarma çok az olur. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık