DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Neden Tesbih Çekilir?

03.09.2014
83 kez görüntülendi

Neden Tesbih Çekilir?

Hepimiz babalarımızdan,dedelerimizden görmüşüzdür hep ellerinde tesbih vardır ve tesbih çevirirler.Peki neden bunu yaparlar hiç düşündünüz mü?İşte bu yazımızda sizlere babalarımızın,dedelerimizin neden tesbih çektiğini anlatmaya çalışacağız.

NEDEN TESBİH ÇEKİLİR?

Tesbih, küçük taş görünümlü renkli taşların bir ipe dizilmesi ile oluşturulmuş dini amaçlı bir eşyadır.

Boncukların dini amaçla ve duaların sayılması anlamında kullanılması ilk olarak Hindistan’da Hindu inanışında ortaya çıkmıştır.Tesbih Hindistan’dan çıkmış sonra Ortadoğu’ya en sonda Avrupa’ya yayılmıştır.Tesbih’in kullanım amacı Müslümanlık,Hristiyanlık,Hinduizm ve Budizim’de aynı olup hepside dua ve dua arası bölümleri sayma amacıyla kullanılır.

Ancak tesbihin İslam dünyasında tam olarak ne zamandan beri kullanıldığı bilinmemektedir.Hz. Muhammed’İn tesbih taşıdığına dair herhangi bir bulgu günümüzde bulunamamıştır.Bunun yanında Osman Gazi hatta Fatih Sultan Mehmet bile tesbih kullanmamış olabilirler.Kesin olarak tesbih kullanımına 16. yüzyılda rastlanılmıştır.

Ayrıca, Hz. Muhammed zamanında namaz ve dua sırasında hurma çekirdeği veya çakıl taşı kullanıldığı bazı hadislerden anlaşılmaktadır.İslam’da peygamberin namaz kılarken sünneti olan ”Sübhanallah,Elhamdülillah ve Allahüekber” kelimeleri 33 er defa tekrarlamanın hangi tarihte kullanılmaya ve yayılmaya başlandığı bilinmiyor.

Tesbih çekmek demek,tesbih tanelerini birer birer işaret parmağı ile baş parmak arasından geçirmektir.Ancak günümüzde çok farklı tesbih kullanım şekillerine ne yazık ki rastlayabilmekteyiz.Bunlara,tesbihi bir oyuncak ya da el alışkanlığı olarak kullananları,çeşitli figürler kullanarak dolaşanları ya da tuttuğu futbol takımı renklerinde taşlar dizdirerek tesbihi öyle kullananları örnek gösterebiliriz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık