DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Nazar Nedir? Nazar Değmesinin Bilimsel Açıklaması Var Mıdır?

04.07.2014
134 kez görüntülendi

Nazar Nedir? Nazar Değmesinin Bilimsel Açıklaması Var Mıdır?

“Nazar nedir? Nasıl nazar değer? Nazarın bilimsel bir açıklaması var mıdır?” sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Nazar Nedir? Nasıl Nazar Değer?

Nazar yani halk arasındaki tabiriyle göz değmesi, hayranlık veya kıskançlığa varan beğenme sırasında, kıskanılan nesnenin veya kişinin başına kötü bir olay gelmesi durumudur. Halk arasında korunmak için kapı ağızlarına, evin duvarlarına nazar boncuğu koyulur.

Nazarın Bilimsel Bir Açıklaması Var Mıdır?

Nazar değmesinin bilimsel olarak ifade ettiği bir anlam vardır. Fakat bilim dünyası bunu henüz kabul etmemiştir. Her bünyenin bir biyoenerjisi olduğu bilinmektedir. Ve her bünyeden çevreye yayılan fakat tam anlamıyla tarif edilemeyen bir enerji olduğu da bilinmektedir. Buradan yola çıkarak, hayranlık ve imrenerek bakma sırasında gözden yayılan ışınların kırıcı, bozucu etkisi olmaktadır. Hatta kızgın, sinirli, agresif anlarda gözden çıkan ışınların tahrip gücünün daha da arttığı tahmin edilmektedir. Bu tahrip gücü, yani gözden çıkan ışınlar renkli gözlü insanlarda daha da artmakta ve daha da tehlikeli bir hal almaktadır.

Nazara inanmak, inanmamak bir yana dursun, tarih boyunca imrenilerek bakılan bir nesnenin kırıldığı, veya beğeni alan bir tablonun düştüğüne sıkça rastlanmıştır. Dolayısı ile bu olayların henüz tıbbi olarak açıklanamayan nazar sebebiyle meydana geldiği düşünülmektedir. Nazar boncuğu kullanımının da gözden çıkan tahrip gücü yüksek ışınların etkisini sönümleyerek etkisiz hale getirdiği düşünülmektedir. Fakat bunların henüz tıbbi anlamda bir açıklaması yapılamamıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Nazar Nedir? Nazar Değmesinin Bilimsel Açıklaması Var Mıdır?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık