DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Nasır Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

10.08.2014
128 kez görüntülendi

Nasır Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır hemen hemen hepimizin karşılaştığı ve önemsemediği sorunlardan biridir.Peki nedir bu nası hiç bunu düşündünüz mü? İşte bu yazımızda sizler için nasırı,nasırın neden olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini ele aldık.

NASIR NEDİR?

Nasırlar ayaklarda yer alan kemiklerin basma kusurları,ya da kemik zedelenmeleri gibi etmenlerle ayakkabının cilt üzerine yaptığı baskı sonucu meydana gelen sertleşmelerdir.Derinin üzerinde yer alan tabakalar sertleşir ve sertleşen yerlerdeki yapıların dokuları aşağı doğru uzanır.Sert nasırların genellikle oluştuğu yerler ayak küçük parmakların yanı ve parmakların üzeridir.Yumuşak nasırlar akıntıya neden olurlar ve mantar rahatsızlıkları ile benzerlik gösterirler.Bunu dışında parmak arasında sürtünen yüzeylerde gelişim gösterirler.

NASIR NEDEN OLUŞUR?

  • Nasırın en önemli nedenlerinin başında ayağa uymayan ayakkabı kullanımı gelmektedir.Ayakkabıların çok sıkı olması üzerindeki basıncı arttırır,ayakkabı gevşekse ayak ayakkabı içerisinde kayar ve bu seferde sürtünmeden dolayı nasır oluşumu gözlemlenir.Bu nedenle ayakkabı seçimi ve ayakkabı sıkılığı nasırdan korunmak için çok önemlidir.
  • Çekiç parmak ya da pençe parmak  gibi ayak şekilsizlikleri
  • Yüksek topuklu ayakkabılar.Bu ayakkabılar ayağın ön kısmındaki basıncı arttırdığı için nasıra neden olmaktadır.
  • Ayakta bulunan düz taban ya da yüksek kavis gibi bir takım bozukluklar
  • Aşil tendonu problemleriyle ayakta gelişen basınç sorunları

NASIR TEDAVİSİ

Nasır tedavilerindeki en önemli nokta nasırın altında yer alan kemiğin tespiti ve o kemiğe göre bir tedavi programı tasarlanmasıdır.Hastanın kullandığı ayakkabı alışkanlığında ya da ayağın ortopedik yapısında bir değişikliğe gidilebilir.

Ayak bakım ekibi ölü deriyi tıraş eder ve böylece kemik problemi olup olmadığına bakılır.Eğer bu tarz problemler varsa bunların giderilmesi nasırı da ortadan kaldıracaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Nasır Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık