DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

NASIL MARKA OLUNUR ? MARKA YARATMAK İÇİN NE YAPILMALI?

10.04.2014
78 kez görüntülendi

NASIL MARKA OLUNUR ? MARKA YARATMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Marka nasıl olunur? Bir marka yaratmak için neler yapılmalı, nelere sahip olunmalı?

Marka yönetimi proje planı çerçevesinde yürütülen çalışmadır. Bir yatırımın gerçeklenmesinde olduğu gibi her şey bir markanın doğmasıyla, marka fikrinin ortaya atılmasıyla başlar. Marka oluşturma olarak tanımladığımız bu aşamada markanın vizyonu geliştirilir.

 

Markanın ortaya çıkış amacı ve devamı etme gerekleri hem tanımlanır hem de geliştirilir. Markanın vizyonu olarak tanımladığımız var olma nedeni organizasyonun ve onun hedefleriyle örtüşmelidir. Belirlenen marka vizyonu aynı zamanda marka üretiminin gerçekleneceği birimlere de bağlıdır. Hazırlanan marka vizyonu için markanın hedeflerini ve devamlılığını sağlayacak imaj yaratılır. İşte esas profesyonel yardımın ihtiyaç olunduğu aşama budur. Birçok organizasyon marka vizyonunu belirlemede etkili olabilirken bu vizyonu sağlayacak marka imajını (dokusunu, niteliğini) belirlemede boğulmaktadır. İyi tanımlanmış marka imajı organizasyonda marka vizyonun yerleşmesine, organizasyon içi bir anlaşmaya yol gösterir. Yine marka imajından markanın odaklanacağı müşteri modeli de belirlenebilir.

Bu kadar bilişsel çabadan sonra marka faaliyetlerinin yönetim stratejileri belirlenir. Marka yönetiminde ilk faaliyet markanın tüketici zihninde konumlanmasıdır. Konumlama ortaya konacak fiziksel özellikler kadar duygusal öğelere de yer vermelidir. Konumlandırılan bir marka müşterileri ile kavuşması için yayılma stratejilerini belirlemelidir. Yayılma için ise marka iletişim kanallarının tespiti ve doğru tercihi gerekmektedir. İletişim kanallarının çok çeşitli olduğu günümüzde birçok marka öyküsünde de olduğu gibi farklılık yaratma özellikle iletişim kanallarını etkin kullanma veya kendi iletişim kanallarını oluşturma ile gerçekleşmiştir. Bu nedenle geleneksel birçok iletişim yolu yanında yenilikçi yöntemlerde de farklılaşma noktasında odaklanılmalıdır. Marka iletişimi marka yaratmada en uzun soluklu ve en maliyetli olanıdır. Bu sebeple bu aşama yaratacağı veya yaratmakta olduğu değere göre değerlendirilip marka fiyatı oluşturmada (ürün veya hizmet oluşturma değeri üstünde) en önemli faktör olmaktadır. Oluşturulan marka fiyatı mutlaka marka değeri ve iletişim giderleri ile ilişkilendirilmelidir.

Çoğu organizasyon marka yönetiminde önemli vazifeleri yerine getirmesine rağmen marka sürekliliğini yakalayamamaktadır. Uzun soluklu birçok firma tutarlılık gibi özellikleri yanında iletişim kanallarını canlı tutarak sürekliliğe odaklanmıştır. Marka ömrünü etkileyen iletişim doğru inşa edilerek, markaya yapılan yatırım ve getirilere etkisi bakımından devamlı incelenmelidir. Yatırım kararı olarak algılaması gereken marka yönetimi organizasyon içerisinde bütünlüğü sağlayacak ve marka vizyonundan kaynaklanan kültürün yerleşmesiyle de gelişecektir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık