DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Nargile İçmek Zararlı Mıdır?

07.08.2014
219 kez görüntülendi

Nargile İçmek Zararlı Mıdır?

Nargile içmek zararlı mıdır? Nargilenin zararları nelerdir? Nargile sigaradan daha mı zararlı? gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Nargile, Hindistan’da doğduktan sonra İranlılar ve Araplar arasında yaygınlaşmış, daha sonra Osmanlılara gelmiş ve yayılmış Asya’ya has bir tütün içme aracıdır.

Nargile İçmek Zararlı Mı?

Nargile içicileri genellikle nargilenin sigaradan daha az zararlı olduğunu düşünürler ama bu durum tam tersidir. Araştırmalar nargilenin sigaradan çok daha zararlı olduğunu göstermektedir. Nargile dumanında nikotin, kömür ve arsenik, kurşun gibi ağır metaller vardır. Ve bütün bu maddeler sigaradakine göre çok daha yoğundur.

Nargile içmek hoş kokusundan dolayı kişiler tarafından tercih edilir ama nargile içerken akciğerlere çekilen duman kesinlikle sigara ile çekilenden daha fazladır. Dumanı nargilenin mekanizmasındaki su kısmının altından çektiğimiz için de duman akciğerlerimizdeki bütün hava keselerine ulaşır. Bu çok zararlı bir durumdur.

Nargilenin Zararları Nelerdir?

  • Nargile kalp ve damar hastalıkları, solunum yetmezliği, akciğer kanseri, yemek borusu kanseri, diş eti rahatsızlıkları, yüksek tansiyon hastalığı, parkinson hastalığı, ülser, enfeksiyon, kısırlık gibi pek çok hastalığa yol açabiliyor.
  • Nargile de sigara gibi bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir.
  • Başka kişilerle ortak kullanıldığı zaman Hepatit C, uçuk ve daha pek çok bulaşıcı hastalığa sebep olabilir.
  • AIDS‘e sebep olduğu da çeşitli bilimsel araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir.
  • Hamilelik döneminde nargile içmek, sigara gibi düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara yol açabilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık