DOLAR: 4.27 TL
EURO: 5.09 TL

NAFTALİN NEDİR? NEDEN VE NASIL KULLANILIR?

09.04.2014
467 kez görüntülendi

NAFTALİN NEDİR? NEDEN VE NASIL KULLANILIR?

Yavaş yavaş yaz aylarına elveda derken yazlık eşyalarımızıda rafa kaldırıp naftalinleme vakti geliyor. Ayrı dolabımızdan çıkaracağımız kışlık elbiselerimizde mis gibi naftalin kokuyordur. Peki elbiselere neden naftalin konulduğundan haberdarmısınız? Bu yazı dizimizde sizlere sezonluk eşyalarımızı dolaplara kaldırıken neden naftalin kullandığımızdan bahsetmek istiyoruz. Eminimki hepiniz güvelerden haberdarsınızdır. Bakalım bu güvelerden bizi kurtaran naftalin neymiş… 

Naftalin veya naftalen, kapalı kimyasal formülü C10H8 olan, aromatik hidrokarbondur.

Maden kömürünün damıtılmasıyla elde edilen orta ve ağır yağlardan ayrıştırılır. Beyaz pulcuklar biçiminde, billur yapılı bir katıdır. Keskin ve kendine özgü bir kokusu vardır.Yoğunluğu 1,15 olup, 80 °C’de erir, 217 °C’de kaynamaya başlar. Suda çözünmez, alkolde ise, ısıyla doğru orantılı olarak artan bir yoğunlukta çözünür. Atmosfer ortamında kolaylıkla buharlaştığından haşere(böcek türleri) ile mücadelede kullanılır. Güveleri uzaklaştırdığından yünlü kumaş ve kürkleri korumakta kullanılır. Sanayide eritici, yakıt ve boyahammaddesi olarak; eczacılık ve parfümeride ise ara madde olarak kullanılır. Ayrıca lavaboların temizlenmesinde büyük rol oynar. Naftalin katı halden gaz hale sıvı olmadan geçer. Buna süblimleşme denir.

1866’da Alman kimyacısı Emil Erlenmeyer tarafından onarılmış olan açık formülü, ortaklaşmış iki karbon atomu içeren iki bitişik benzen halkası gösterir: Naftalen, benzen gibi, yer değiştirme ve katılma tepkimelerine yatkındır. Tetralin, dekalin, naftoller, naftilaminler ve stalik anhidrit üretiminde, ayrıca güve öldürücü olarak kullanılır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
NAFTALİN NEDİR? NEDEN VE NASIL KULLANILIR? , 9.0 out of 10 based on 2 ratings
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık