DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Müzik Notaları Nasıl Bulunmuştur?

12.07.2014
283 kez görüntülendi

Müzik Notaları Nasıl Bulunmuştur?

Müzik Notaları Nasıl Bulunmuştur? sorusunun cevabını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

MÜZİK NOTALARI NASIL BULUNMUŞTUR?

Müzikteki sırları keşfedip bunu yazıya aktaran ilk kişi Pisagor olmuştur.Bizler Pisagor’u matematikten tanımamıza rağmen o sadece matematikle kalmamış bilim alanında birçok konuda söz sahibi olmuştur.Pisagor geometri,astronomi,coğrafya,müzik ve tabiat bilgisi alanlarında çalışmalarda bulunmuştur.Pisagor bilimi bilim için düşündüğünden bilimi seven anlamındaki filozof sözcüğünü de ilk o kullanmıştır.Pisagorun inandığı başka bir şeyde evrendeki her şeyin sayılarla bir bağlantısı olduğuydu.

Rivayete göre Pisagor müziği bir demirci dükkanının önünden geçerken keşfetmiştir.Demirci ustasının demir döverken demire göre kullandığı farklı aletlerin farklı sesler çıkarması onu bu konuda düşünemeye sevk etmiştir.Demici ustasında dükkanı hemen kapattıran Pisagor farklı aletleri kullanarak bunların çıkardığı sesleri incelemiş ve kaydetmiştir.

Batı’da icra edilen müzik 9. yüzyıla kadar notanın varlığından bihaberdi.Yapılan müzikler bir sonraki nesle kulak yolu ile aktarılırdı.Buda müziklerin zamanla değişime uğramasına hatta unutulmasına neden oluyordu.9.yüzyılın ikinci yarısında ilk notalama işaretleri ortaya çıktı.

Guido’nun notalama sisteminin seslerin yüksekliğini kesin olarak belirtmeye başlaması ile büyük bir aşama kaydedildi.11. yüzyılda ise notaların üzerine çizdiği beş çizgi ile (portre) notaların yüksekliği kesin olarak belirlenebilir hale geldi.

Müzikte temel olarak dört değişken vardır.Bunlar yükseklik,süre,şiddet ve tınıdır.Bunların ilk ikisi zamanla kabul edilen işaretler aracılığı ile kağıda aktarılabilmiş son ikisi ise notanın yanında ek kelimelerle belirtilmiştir.

Sesleri temsil etmesi ve bunların birbiri ile karışmasını önlemek için sesleri temsil eden notalara özel isimler verildi. (C=do, D=re, E=mi, F=fa, G-sol, A=la, B=si-ing.-, H=si-alm.-). Böylece notalama sistemi ortaya çıkmış oldu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık