DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

MUTFAKTA DOĞRU BIÇAK SEÇİMİ VE KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

28.03.2014
206 kez görüntülendi

MUTFAKTA DOĞRU BIÇAK SEÇİMİ VE KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Kesmek, yontmak gibi işlerde çok eski devirlerden beri kullanılan kesici bir alettir. Bir sapı, bir de kesici kısmı vardır ki buna “namlu” denir. “Sabit Namlulu Bıçaklar” “Hareketli Namlulu Bıçaklar” olmak üzere belli başlı iki çeşide ayrılır.

Bıçaklar, genel olarak, hangi iş için kullanılıyorsa o işe göre adlandırılırlar: Ekmek bıçağı, sofra bıçağı, köseleci bıçağı, kıyma bıçağı, kağıt kesme bıçağı, cerrahi bıçaklar gibi. Bunlardan kunduracı bıçaklarının sapı yoktur, sofrada kullanılanların ağzı keskin, uçları küttür.

Zarf açma ve kağıt bıçaklarında çoklukla namlu da tıpkı sap gibi kemik, fildişi veya plastikten olabilir. Cerrahi bıçaklara genel olarak “bistüri” adı verilir. Ayrıca eski dönemlerden beri silah olarak kullanılır ama 1365 yılından sonra bıçakların bel yerine masada yemeklerde kullanılmaya başlamıştır.

bıçak

 

Bu yazıyla beraber mutfak bıçaklarına dair bilgiler ediceğiz…  İşte mutfak bıçakları ile ilgili bilmeniz gerekeler..

 

1-Kocaman bıçak setlerinden uzak durun: Vasat bir büyük bıçak seti yerine gerçekten keskin olan birkaç parça bıçak almanız sizin için daha iyi olacaktır.

2-Uygun kesme tekniklerini öğrenin: Parmaklarınızı aşağıya doğru kıvırın ve bıçak için hedef olarak parmak ekleminizi kullanın. Baş parmağınızı takip edin. Hayatınız boyunca mutfakta bıçak kazalarını azaltmak için mutlaka doğru ve uygun kesme tekniklerini öğrenin.

3-Düşen bıçağın sapı yoktur: Düşen bıçağı tutmazsanız ve ayaklarınız da çıplaksa hiç şansınız yoktur. Çünkü yere düşen bıçak dik olarak düşer.

4-Bıçakların ağzı yiyecekleri yakalamak için değil kesmek içindir: Birçok insan bıçağın keskin ağzını tahtanın kenarındaki yiyeceği yakalamak için kullanır. Kesinlikle bunu yapmayın, bunun yerine bıçağınızın keskin kalmasını sağlamak için kenardaki yiyecekleri yakalamak için bıçağın sırtını kullanın.

5-Keskin bir bıçak aslında sadece birkaç kesiğe neden olabilir: Keskin bir bıçakla kendinizi daha az kesmenin nedeni ise herhangi bir şeyi keserken daha az güç harcamanızdır. Keskin bıçaklardan korkmayın. Ancak çok fazla çaba harcamanızı gerektiren körleşmiş bıçaklar ile daha fazla yaralanabilirsiniz.

6-Hazırladığınız her yiyecek için aynı bıçağı kullanmayın: Genel kural olarak, çeşitli yiyecekler için farklı bıçaklar kullanın.

7-Kesme tahtanızı temiz tutun: Bir yerinizi kesmek istemiyorsanız, kesme tahtanızın üzerine herhangi bir yiyecek koymayın.

8-Önce güvenlik gelir: Kesme tahtanızın kaymaması için mutfak havlunuzu altına yerleştirerek destekleyin.

9-İşinize yarayacak bir bıçak seçin: Arkadaşınız için iyi olan bir bıçak sizin için de en iyisi anlamına gelmez. Mümkünse bıçak satın almadan önce elinize uygun olup olmadığını denemek için bir şeyler kesin.

10-Tırtıklı bıçak testere değildir: Birçok yiyecek tırtıklı bıçak yerine tek ve uzun bir hareketle ince dilimler şeklinde kesilebilir. Bu nedenle tırtıklı bıçaklarınızı uygun yerlerde kullanın.

 

 

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık